U poslednjih pet godina najviše branio Handanović, a najviše u polju bio Aspilikueta, 20. Matić

Međunarodni centar za sportska istraživanja (CIES), koji se nalazi u Nojšatelu (Švajcarska), objavio još jednu temeljnu studiju.

EPA/Daniel Dal Zennaro
Handanović je već sedmu sezonu pouzdani čuvar Interove mreže

Istraživači su u novom rudarskom poslu izračunali ko je najviše proveo na terenu u pet vodećih liga Evrope (Engleska, Francuska, Nemačka, Italija, Španija) u poslednjih pet godina, od 1. januara 2014. do 28. januara ove godine. Ispostavilo se da je najveće poverenje dobio - golman.

Slovenac Samir Handanović (34), čuvar Interove mreže, proveo je između stativa 17.010 minuta u 189 utakmice. Među igračima u polju to je Španac Sesar Aspilikueta, uzdanica Čelzijeve odbrane, koji je igrao 16.099 minuta na 182 meča.

U redu golmana još petorica njih su standardniji nego što je to Aspilikueta. Njegov prvi pratilac je poljski defanzivac Kamil Glik, koji je, igrajući u tom periodu prvo za Torino, a sada je u Monaku, skupio 15.754 minuta u 176 duela.

Među prvih pet je i argentinski as Barselone Lionel Mesi (15.197 na 180 mečeva), dok Portugalca Kristijana Ronalda, koji danas puni 34 godine, nema na listi 25 najiskorišćenijih.

EPA/Andy Rain
I sekund Matićeve intervencije protiv Junajteda dok je igrao u Čelziju uračunat u istraživanje CIES

Nemanja Matić je na 20. mestu. Igrajući u Čelziju, a od leta 2017. u Mančester junajtedu, bio je u polju 14.491 minut na 177 mečeva. Naš as je prvi povratnički meč za londonske "plavce" odigrao baš u vreme od kada CIES počinje studiju. Bilo je to 19. januara 2014. kada je na Stamford Bridžu savladan - Mančester junajted (3:1). Ušao je u igru u 86. minutu umesto Brazilca Vilijana. To su i prva Matićeva četiri minuta u ovom zanimljivom istraživanju.

Gledano po broju utakmica najviše ih imaju - po 189 - Handanović i Španac Hose Kaljehon iz Napolija, koji je među igračima s najviše minuta sedmi.