Nedelja 26.08.2018.
05:10
G. Anđelić - Vesti A

Poraz kakav Porto nije pretrpeo od 1943.

Portugalski prvak je vodio na svom stadionu s 2:0 protiv Gimaraisa u trećem kolu državnog šampionata, a izgubio je s 3:2.

EPA/Jose Coelho
U različitom raspoloženju: Dok je lice Portovog igrača Serhija Oliveire bilo smrknuto, Brazilac Davidson se zahvaljivao nebesima za pobedonosni gol

To da Porto u utakmici domaćeg fudbala vodi kao domaćin s dva gola razlike, a da ostane praznih ruku poslednji put mu se desilo 21. februara 1943. Na meču nacionalne lige sastao se tada s timom koji ima skraćenicu CUF po korporaciji iz hemijske industrije, svom sponzoru od osnivanja kluba 1937. Pod istim imenom postoji i danas. Prošle sezone je ispao iz treće lige u takmičenje distrikta Setubal, što bi odgovaralo našoj zoni.

Dok je besneo Drugi svetski rat, u neutralnoj Portugaliji se igralo prvenstvo, a kao prvaci su se smenjivali gradski rivali Benfika i Sporting. Porto, najbolji u prvom šampionatu (1934/35), uzeo je titule i 1939. i 1940, a sledeću tek 1956.

CUF-u iz grada Bareiro (nešto manje od 80.000 duša) sezona 1942/43. bila je prva u najboljem društvu, ali je odmah ispao. Vratio se 1954. i igrao je sledeće 22 godine. Kada je 1975/76. završio na poslednjem mestu među 16 timova, nikada se više nije domogao elite.

Najveći domet mu je bio treće mesto 1964/65. Drugi je bio Porto, a prvak Benfika s velikim Euzebijom. CUF je dogodine učestvovao u Kupu sajamskih gradova, preteči Kupa UEFA. Uključio se od drugog kola.

Odigrao je utakmice za nezaborav s Milanom, koji je dve godine ranije bio evropski prvak. Portugalski tim je pobedio kod kuće s 2:0, a u revanšu na San Siru je izgubio istim rezultatom. U "majstorici" kroz tri nedelje, takođe u Milanu, poklekao je s 1:0.

E, taj CUF je naneo Portu poraz na način na koji je to 75 godina posle njega učinio Gimarais. Bilo je 4:3 na Kampo da Konstituisao, stadionu za 20.000 gledalaca na kojem je Porto, osnovan 1893, igrao od 1913. do 1952. Domaćin je vodio s 2:0 i 3:1.

Gimarais je prethodno pobedio u Portu golom Zahoviča

Pobeda Gimaraisa s 3:2 (Braimi u 37, Andre Pereira u 43 - Andre Andre iz penala u 63, Toze u 76, Davidson u 87) tek je druga tog tima kao Portovog gosta. I prva je bila s 3:2, samo nije bilo potpunog preokreta, već je rezutat dva puta izjednačen (1:0; 1:1; 1:2; 2:2), a pobedu za pamćenje doneo je Slovenac Zlatko Zahovič u 83. minutu. Bilo je to pre 22 godine, 27. aprila 1996. Zahovič je tada odigrao poslednju od tri sezone u Gimaraisu, u koji je došao iz Partizana. Sledeće tri bio je član - Porta.

Posle toga je Gimarais doživeo 20 poraza kao gost Porta, a remi je izvukao samo jednom: 1:1, 12. februara 2005. U 21 sezoni posle podviga iz 1996 (Gimarais je bio drugoligaš samo 2006/07) na svom terenu je pobedio tri puta (1999, 2001, 2016), četiri puta je bilo nerešeno, a Porto je pobedio 14 puta.

Gimarais je ovaj put prekinuo njegovu seriju od 11 pobeda kod kuće u prvenstvu, računajući i prethodno, odnosno 36 mečeva uzastopce na "Dragau" bez poraza (32 pobede, četiri remija). Prethodni poraz mu je naneo Sporting (3:1) 30. aprila 2016.

Ako gledamo da rezultat baš bude isti kao sinoć na stadionu "Dragao", onda je Porto poraz s 3:2 uprkos vođstvu s 2:0 poslednji put pretrpeo na svom terenu 29. marta 1942, dakle, u pređašnjoj sezoni. Savladao ga je Belenenses.

I tada se na odmor između dva poluvremena otišlo s dva gola prednosti za domaćina, a preokret je usledio u drugom delu meča. Prvi od tri gola za gostujući tim, od 60. do 76. minuta, dao je Artur Kvarezma, rođeni brat pradede po ocu Rikarda Kvarezme, portugalskog reprezentativca koji sada igra u Bešiktašu, Partizanovom protrivniku u poslednjem kolu kvalifikacija za Ligu Evrope.

Kad se uzme u obzir samo domaći fudbal, Porto je poslednji put izgubio iako je imao dva gola prednosti 4. novembra 1972. kao gost Benfike, u portugalskom "klasiku". Poveo je na Luzu golovima u 21. i 63. minutu, a domaćin je pobedonosni pogodak dao u 90.

Dva puta se plavo-belim "zmajevima" dogodilo da takav neuspeh pretrpe u evrokupovima. U prvom kolu Kupa UEFA 1976/77. u Portugaliji je sa Šalkeom bilo 2:2. U uzvratnoj utakmici, 29. septembra 1976, Porto je do 74. minuta vodio s 2:0, a zatim je primio tri gola protiv tima u kojem je igrao jugoslovenski reprezentativac Branko Oblak.

Računajući sva takmičenja, prethodni Portov suparnik koji je u duelu s njim na "Dragau" načinio potpuni preokret bila je slovačka Artmedija, danas ponovo Petržalka, koja je u toj sezoni (2005/06) rastužila Partizanove navijače. U poslednjem, trećem kolu kvalifikacija za Ligu šampiona bila je uspešnija od "crno-belih" na penale (4:3) u beogradskom revanšu. Golova nije bilo ni u Bratislavi.

Portugalski i slovački tim su se sastali u grupi, u kojoj su bili i Inter i Rendžers, koji su s prva dva mesta otišli u osminu finala. Porto je u meču drugog kola, 28. septembra 2005, vodio s 2:0 golovima Argentinca Luča Gonzaleza u 32. minutu i Brazilca Dijega u 39. Artmedija je smanjila u finišu prvog poluvremena, a to je bio uvod u iznenađenje u drugom delu - 2:3.