Zvezdin ceh od sedam cifara
Crvena zvezda često novčano kažnjavana od UEFA zbog ponašanja navijača, u utorak drugi put bez publike na evropskoj sceni.
Crvena zvezda će u utorak drugi put u klupskoj istoriji igrati evropsku utakmicu na domaćem terenu bez publike. Premijerno se to dogodilo 3. novembra 2005. godine, na otvaranju grupne faze Lige UEFA, protiv Bazela. Švajcarci su iskoristili ambijent i slavili sa 2:1, sada je zadatak da to ne ponove Austrijanci i da Salcburg i pored olakšavajućeg faktora ne ponese prednost iz Beograda.
Zaključavanje tribina doneo je neodgovoran pojedinac, koji lično nije ni kažnjen što je trenera Intera iz Zaprešića Srećka Bogdana pogodio mobilnim telefonom sa zapadne tribine. UEFA je slučaj rešila posle narednog kvalifikacionog meča sa Bragom, pa je kazna postala aktivna uoči starta u grupi. Bazel je dobio povlasticu da se bori za bodove bez pritiska sa tribina.
Poslednja kazna napisana je za verbalni delikt, kao teret je navedeno skandiranje imena i prezimena osuđenom generalu Ratku Mladiću. Postojala je već uslovna sankcija, zvezdaši su dobro znali da ne smeju da spominju njegovo ime i prezime tokom utakmice, ali se to dogodilo protiv Suduve. Reakcija je bila ekspresna, pokrenut je disciplinski postupak i na sednici 10. avgusta doneta rigorozna mera.
Ni ovaj put Crvena zvezda nije prošla bez finansijskog ceha (72.000 evra), postala je skoro praksa da se na evropskim utakmicama na najvećem srpskom stadionu napravi prestup za novčanu sankciju. Najčešće su razlog blokirani prolazi na severnoj tribini, dok se Delije već duže vreme uzdržavaju od paljenja baklji.
Zbog prestupa navijača, Crvena zvezda je u prethodnih petnaestak godina platila ceh koji se piše sa sedam cifara. UEFA je klubu sa Marakane često isporučivala račune, ove godine već dva. Prvi je bio vezan za meč šesnaestine finala Lige Evrope protiv CSKA u Beogradu.
LJubav navijača prema Crvenoj zvezdi nije sporna, s pravom se krcata Marakana smatra za jedno od najnezgodnijih gostovanja, ali godinama odgovornost publike nije bila adekvatna. Nanošena je šteta, u pojedinim trenucima i svesno da bi se ostvarili određeni zacrtani principi.
Navijači su mnogo doneli Crvenoj zvezdi u prošlosti, verni su konstantno i to je pohvalno, ali ponovo ispašta zbog njih. Kaznili su na taj način i sami sebe, lišili zadovoljstva da ljubimce podrže na putu ka Ligi šampiona. Klub je oštećen na dva načina, rival neće imati pritisak sa tribinama, niti će u kasu da se slije novac od ulaznica.
Važnost utakmice sa Salcburgom dovela bi sigurno do situacije da ulaznice budu rasprodate pre utakmice, prodavale bi se po jakim cenama i prihod sigurno ne bi bio manji od 800.000 evra.
Posebno bi skup ceh bio isporučen u slučaju da Crvena zvezda uđe u Ligu šampiona i na startu igra protiv maksimalno atraktivnog protivnika, u suštini nije ni bitno ko je rival. Ulaznice bi se prodale po većoj ceni nego za Salcburg, pa bi gubitak premašio milion evra. Ostaje nada da će pravni tim kluba uspeti da prepolovi kaznu, a publici opomena da više iskontroliše ponašanje i prestane da povremeno daje autogolove.
Zaključavan i samo sever
UEFA je u prošloj sezoni Crvenoj zvezdi zaključala severnu tribinu za utakmicu drugog kola kvalifikacija za Ligu Evrope protiv kazahstanskog Irtiša. Delije su prešle na južnu stranu stadiona i odatle bodrile klub.
Razlog za kaznu bila je poruka LGBT populaciji...
Neke od novčanih kazni UEFA
2004: Crvena zvezda - Jang bojs 60.000, Crvena zvezda - PSV 30.000
2005: Crvena zvezda - Bazel 6.400
2010: Crvena zvezda - Slovan 27.000
2013: Crvena zvezda - IBV 40.000, Crvena zvezda - Černomorec 95.000
2017: Crvena zvezda - Florijana 8.000, Keln - Crvena zvezda 15.000,
BATE Borisov - Crvena zvezda 30.000, Crvena zvezda - Keln 56.000
2018: Crvena zvezda - CSKA 31.000, Crvena zvezda - Suduva 72.000