Otrovom na Mondijal
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je da veruje da su bivši agent Sergej Skripal i njegova ćerka otrovani u engleskom Solzberiju u pokušaju da se njegovoj zemlji iskomplikuje da bude domaćin Svetskog prvenstva u fudbalu, koje će biti održano od 14. juna do 15. jula ove godine.
Iza diplomatskog rečnika Sergeja Lavrova stoji bojazan da će neke zemlje bojkotovati Svetsko prvenstvo. Britanska premijerka Tereza Mej pred parlamentom je najavila da visoki državni funkcioneri i članovi kraljevske porodice neće putovati u Rusiju na Mondijal. Ona je dodala da će Engleska reprezentacija učestvovati u takmičenju. Međutim, londonski "Tajms" navodi svoje izvore da britanske vlasti razmatraju s evropskim saveznicima i SAD plan za koordinisan odgovor Rusiji, "diplomatskim, ekonomskim i vojnim merama".
"Bojkot svetskog prvenstva jedna je od varijanti koja ulazi u te planove", rekao je neimenovani izvor "Tajmsa".
Nemci će igrati
Nemački fudbalski savez izrazio se protiv ideje bojkota Svetskog prvenstva.
- Mi smo za dijalog, a bojkot ništa ne rešava. Olimpijske igre u Južnoj Koreji pokazale su kako sport objedinjuje ljude - rekao je predsednik ovog saveza Rajnhard Grindel.
FIFA u panici
Čuveni španski sportski dnevnik "As" prenosi svoje izvore iz FIFA da je svetska fudbalska organizacija "u panici zbog poziva na bojkot Svetskog prvenstva u Rusiji". Navodi se da u FIFA priznaju da je pritisak dosegao granicu.
"Na prvom meču Svetskog prvenstva Rusija - Saudijska Arabija 14. juna predsednik Vladimir Putin može da se nađe u punom diplomatskom vakuumu. FIFA je u panici pred rastućim međunarodnim pritiskom da se turnir bojkotuje. Organizacija se drži zvanične ćutnje, ali pojedini funkcioneri priznaju da je zbog trovanja pukovnika Skripala zategnutost došla do granice", navodi "As".
Milijarde vise o koncu
"FIFA je veoma zabrinuta", piše "As". "Ništa ne ukazuje da će se zategnutost oko Svetskog prvenstva smanjiti. U Evropi čak streme da odu dalje, što stvara pretnju i za samo održavanje Mondijala. Diplomatska blokada Putina je izvesna, ali iznad toga stoji rizik potpunog bojkota Svetskog prvenstva, pretnja da će nekoliko zemlja otkazati učešće..."
Razlog za paniku je jasan. FIFA je u organizaciju svetskog prvenstva uložila 1,948 milijardi dolara. Za prošlo svetsko prvenstvo 2014. u Brazilu svetska kuća fudbala prihodovala je četiri milijarde dolara, a očekuje da će u Rusiji oboriti taj rekord. Pritom, Rusija je uložila u organizaciju i infrastrukturne objekte 11,281 milijardi dolara, te je jasno i zašto Lavrov veruje da postoji politička želja da se taj napor obezvredi.
Englezima preti suspenzija
Moskovski mediji pišu da je počasni predsednik Ruskog fudbalskog saveza Vjačeslav Koloskov pao u histeriju.
- Britanci su izgubili glasanje za organizaciju ovog Mondijala. Dobili su samo dva glasa i uvredili se, pa su od početka govorili da smo nekoga potkupili i bili sa svima u zaveri - rekao je Koloskov i najavio da će u slučaju da engleska reprezentacija ne dođe na Mondijal Rusija tražiti njenu suspenziju iz članstva FIFA i sa narednog svetskog prvenstva.
Na takvu opasnost po englesku reprezentaciju, koja je predviđena statutom FIFA, ukazao je i londonski "Gardijan".
Ljudska prava uvek dobar izgovor
Ne može se reći da su Rusi iznenađeni. Portparol ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova još 29. marta prošle godine ukazala je na mogućnost da pojedine zemlje bojkotuju Svetsko prvenstvo. Tada je povod dao potpredsednik nemačke vladajuće koalicije Mihael Fuks, koji je predložio bojkot pod izgovorom da "Rusija ne poštuje ljudska prava". Čak je i Oliver Birhof, sportski direktor Fudbalskog saveza Nemačke obećao da će ta organizacija i reprezentacija "zauzeti jasnu poziciju po pitanju ljudskih prava u Rusiji u kontekstu svetskog prvenstva".
Zaharova je rekla da je to tek deo globalne strategije koje su osmislili zapadni analitičari u cilju slabljenja Rusije.
- Fuks je samo prva krupna lasta. Možemo da očekujemo velika iznenađenja u pokušaju da se upropasti Svetsko prvenstvo u Rusiji. Vrlo brzo bićemo svedoci opšte informacione kampanje, a biće i različitih iznenađenja - rekla je Zaharova.
Njene reči su tada prihvaćena kao teorija zavere, iako ni Zaharova nije mogla da predvidi da će u Engleskoj nervnim gasom biti napadnut bivši pukovnik ruske vojne obaveštajne službe Sergej Skripal, izdajnik otadžbine koji je razmenjen za slavnu rusku špijunku, lepoticu Anu Čepmen uhvaćenu u SAD.
Predstavnik nemačkog Ministarstva spoljnih poslova Martin Šefer tada se trudio da spusti loptu izjavom da u Berlinu nema široke političke rasprave na temu bojkota.
Od tada su već ruski takmičari doživeli da im ove zime bude zabranjeno da nastupaju pod svojom zastavom i himnom na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu.