Oglasio se i FSS posle napada "večitih"
Disciplinska komisija FSS oduzela je dva boda Partizanu i Crvenoj zvezdi zbog rata saopštenja. Večiti su burno reagovali, najavili žalbe, a opet se oglasila sa Terazija.
Povodom javnih istupa čelnika pojedinih klubova, a u vezi sa odlukama Disciplinske komisije FSS želimo da upoznamo javnost sa sledećim činjenicama:
Pročitajte još:
* Đukić prokomentarisao odluku FSS: Besmisleno je oduzimati bodove
* FSS uzvraća udarac: Partizanu i Crvenoj zvezdi oduzeti bodovi
* Oglasile se i Nišlije: Partizan i Zvezda uništavaju lepotu fudbala
* Binić presavio tabak: Tužio Partizan i Zvezdu, te traži oduzimanje bodova
* Čukarički opleo po Zvezdi i Partizanu: Pustite i druge da postoje
- Disciplinska komisija FSS je nezavisan i samostalan organ, pa shodno tome, organi rukovođenja FSS ne mogu da utiču na sadržinu odluka koje ona donosi.
- Postupak disciplinske odgovornosti članova FSS uređen je na način koji obezbeđuje pravo na žalbu, što je u skladu sa Ustavom RS i Zakonom o sportu RS. Nakon toga postoji i treći stepen odlučivanja, odnosno mogućnost da se klubovi obrate Izvršnom odboru FSS, tako da je suvišno govoriti o povredi ustavnih prava.
- Ukazivanje na navodno uvođenje verbalnog delikta je potpuno neosnovano. Klubovima bi morale biti poznate odredbe Disciplinskog pravilnika UEFA, član 11, stav 2, tačka b i d, kojima je propisano da disciplinski prekršaj predstavlja svako kršenje opštih načela ponašanja koje dovodi fudbalski sport i fudbalsku organizaciju na loš glas, kao i svako uvredljivo ponašanje koje povređuje osnovna pravila pristojnosti, a koje se kažnjava od strane discipliskog organa UEFA.
- Osim toga, disciplinski pravilnici nacionalnih fudbalskih saveza propisuju kažnjavanje za iznošenje uvreda i kleveta. Što se tiče Disciplinskog pravilnika FSS, takav disciplinski prekršaj postoji već više decenija u istom obliku i niko ga nikad nije osporio. Poslednjoj verziji pravilnika koji je usvojen 15.06.2017 godine, prethodila je javna rasprava u trajanju od 30 dana u kojoj su svi članovi FSS imali mogućnost da ukažu na odredbe za koje smatraju da nisu u skladu sa propisima.
- U konkretnom slučaju, FK Crvena zvezda i FK Partizan za razliku od drugih klubova i ostalih članova FSS nisu imali niti jednu primedbu na odredbe Disciplinskog pravilnika, već fudbalski sport i fudbalsku organizaciju na loš glas, kao i svako uvredljivo ponašanje koje povređuje osnovna pravila pristojnosti, a koje se kažnjava od strane discipliskog organa UEFA. Osim toga, disciplinski pravilnici nacionalnih fudbalskih saveza propisuju kažnjavanje za iznošenje uvreda i kleveta. Što se tiče Disciplinskog pravilnika FSS, takav disciplinski prekršaj postoji već više decenija u istom obliku i niko ga nikad nije osporio.
- Poslednjoj verziji pravilnika koji je usvojen 15.06.2017 godine, prethodila je javna rasprava u trajanju od 30 dana u kojoj su svi članovi FSS imali mogućnost da ukažu na odredbe za koje smatraju da nisu u skladu sa propisima. U konkretnom slučaju, FK Crvena zvezda i FK Partizan za razliku od drugih klubova i ostalih članova FSS nisu imali niti jednu primedbu na odredbe Disciplinskog pravilnika, već su naprotiv, isti u potpunosti podržali. Na kraju, u članu 24, stav 1, tačka k. Statuta FSS ustanovljena je i obaveza članova FSS da predlažu izmene propisa.
- Što se tiče pozivanja na nadležnost redovnih sudova u sporovima na na nacionalnom nivou, odredbama Statuta FIFA (čl.59) i Statuta UEFA (čl.60), propisana je obaveza da se takvi sporovi rešavaju pred nepristarasnim arbitražnim sudom nacionalnog saveza, a ne pred bilo kojim od civilnih (redovnih) sudova. Statut FS Srbije u tom smislu je apsolutno usklađen sa navedenim odredbama statuta FIFA i UEFA (čl. 82.).
- U vezi javno iznetih optužbi o nameštenim utakmicama i drugim neregularnostima od strane najodgovornijih čelnika klubova, FSS podseća da je članom 7. stav 8. Etičkog kodeksa FSS propisao da su članovi FSS dužni da sva saznanja o učinjenim neregularnostima u fudbalu i kršenju Kodeksa dostave Komisiji za etiku. Takođe, u članu 12. Disciplinskog pravilnika UEFA navodi se da integritet takmičenja krši svako lice koje odmah ne prijavi takve oblike ponašanja za koje ima saznanja.
Uostalom, sportska praksa svedoči o mnoštvu ovakvih i sličnih odluka koje izriču nadležni disciplinski organi nacionalnih saveza (i UEFA), koji se izriču ne samo u fudbalu, već i u drugim sportovima.
Ovom prilikom pozivamo sve članove FSS da poštuju propise, da se ponašaju u skladu sa regulativom FIFA, UEFA i FSS, a ukoliko poseduju bilo kakva saznanja o neregularnostima da se obrate nadležnim organima saveza - Oficir za integritet, Komisija za etiku, Disciplinska komisija i dr. kako bi dali puni doprinos u očuvanju integriteta takmičenja.