Barselona ima plan za novu sezonu: Kvalitet umesto kvantiteta
Pošto je letos dovela Osmana Dembelea, a zimus Filipea Kurtinja u dva najveća transfera u njenoj istoriji, Barselona ne misli da stane sa snaženjem ionako vrlo jake ekipe. Katalonci sklapaju novi "dream team" i opet na duže vreme nameravaju da pokore Španiju i Evropu.
Naime, već nedeljama se špekuliše da je Barsa otišla daleko u pregovorima s Antoanom Grizmanom. Neki izvori tvrde da je praktično sve dogovoreno. Ako su te informacije tačne, napadač Atletika bi trebalo da pređe na Nou Kamp na kraju sezone, a Barsa će isplatiti Atletiku oko 100 miliona evra odštete.
Kupovinom sjajnog Francuza Barselona bi sastavila fantastičan napad koji bi sačinjavali Lionel Mesi, Luis Suarez, Grizman i Osman Dembele. Zvuči zaista ubitačno.
Računica
Katalonci su očigledno došli do realnog zaključka: Bolje je da kupe tri ili četiri zvezde za stotine miliona, nego da za isti novac dovedu 10 nedovoljno proverenih, od kojih se možda nijedan neće pokazati kao pojačanje, što je bio slučaj poslednjih godina.
Lov na bekove
Međutim, Katalonci očigledno tu neće stati. Nameravaju da dodatno pojačaju i odbranu. Bekovske pozicije najakutniji su problem. Posebno desna strana na kojoj imaju problema od odlaska Danija Alves. Silom prilika pokriva je Serhi Roberto, koji je ustvari "vezista". Letos je na angažovan Nelson Semedo iz Benfike, za tridesetak miliona evra. Sezonu pre kupljen je i levi bek Lukas Dinjee. Francuz je zamena za startera Đordija Albu, a Semedo je trebao da istisne Roberta. Za sada mu to ne uspeva.
Navodno je i Mesi nezadovoljan odbranom i traži nova pojačanja. Nagađa se da je na radaru Barselone Alvaro Odriozola, talentovani desni bek Real Sosijedada, na koga je oko bacio i Real, čijim bi dolaskom Barsa jednim udarcem ubila dve muve, pošto bi Serhio Roberto mogao da se vrati na prirodnu poziciju u veznom redu.
Eventualni dolazak Alabe (Bajern) i Odriozole, ili samo jednog od njih, sigurno će značiti i odlazak nekih igrača. Dinje, Vermalen i Aleiš Vidal prvi su na listi za "odstrel", ali ostaje pitanje hoće li Barsa moći nešto da zaradi?
Transferi bez profita
Poslednjih godina Barsa se rešila mnogih igrača. Neki od njih su skupo plaćeni, ali za njih je dobila malo ili nikakvo obštećenje. Lista je prilično duga i mogla bi da se sastavi čitava ekipa: Masip, Sandro, Song, Montoja, Alves, Matje, Munir, Samper, Daglas, Marlon, Rafinja, Arda i Delofeu.
Od poslednja četiri igrača koja su otišla (Rafinja, Turan, Delofeu i Maskerano), Katalonci su ozbiljniji novac dobili samo za Maskerana. Najveća dobit im je u tome što su se rešili njihovih velikih plata.
Loše poslovne odluke ne odnose se samo na seniorsku ekipu. Barsu sve češće napuštaju i fudbaleri iz omladinske škole koji nisu ni došli do prvog tima. Poslednji primer je Serhio Gomez. Prešao u Dortmund za 3,5 miliona. Za koju godinu mogao bi da vredi znatno više. Eklatantan primer je Alehandro Grimaldo, koji je pre dve godine otišao u Benfiku za dva miliona evra, a sada Napoli nudi Portugalcima 30 miliona!
Nezadovoljni Mesi
Barseloni bi bilo jeftinije da je zadržala svoju decu nego što je dovodila sa strane. Poslednjih godina bacala je novac šakom i kapom na osrednje igrače, što je, uostalom, bio jedan od razloga Mesijevog nezadovoljstva. Smatrao je da nisu angažovane proverene klase, nego fudbaleri koji tek treba da se dokazuju.
Taj i još neki primeri pokazuju da La Masija i ne radi tako loše, kako se priča, poslednjih godina. Pre je da Barselona nema strpljenja da čeka, pa zato i ne daje mladim fudbalerima dovoljno prostora. Oni, pak, nemaju vremena ni živaca da čekaju šansu koju možda nikada neće ni dočekati. To je razlog zašto omladinci odlaze iz Barselone.
Umesto njih često je dovodila skupe igrače koji su se u međuvremenu pokazali promašajima, dok su njeni omladinci, koje je jeftino ili čak besplatno pustila, u drugim klubovima procvetali.
Svesna zabluda
Svesna zabluda iz prošlosti Barselona je odlučila da promeni taktiku, dobrim delim i iz zbog Mesijevog pritiska. Kad već ne može ili ne želi da čeka svoje omladince iz La Masije, smanjila je kupovinu fudbalere koji obećavaju i koncentrirala se uglavnom na velike zvezde, manje-više gotove igrače.
Jasno, niko Barseloni ne garantuje da će pogoditi s igračima poput Dembelea, Kutinja ili Grizmana, ali šanse su im sigurno mnogo veće. To je verovatno i razlog zašto Katalonci kreću po Alabu. Austrijanac je papreno skup, ali pravi igrači teško se danas mogu kupiti za osrednje iznose.
Posle nekoliko godina strateškog lutanja, Barsa je konačno progledala. Kad već gubi na svojim klincima, želi da pogađa s pojačanjima u što većem postotku, a to je moguće samo ako gurne ruku u džep i kupuje najbolje. Kvalitet umesto kvantiteta na duže staze uvek je bolja opcija.
Papreni Alaba
Barselona traži pojačanje i na levoj strani, i to bombastično. Tehnički direktor Robert Fernandez navodno je zatražio od predsednika Đosepa Marije Bartomeua da učini sve kako bi osigurao sredstva za kupovinu Davida Alabe, polivalentnog prvotimca Bajerna koji može da igra na levoj strani odbrane, u sredini, ali i na krilu.Spominje se cifra od 324 miliona evra!
Alaba je 2016. produžio ugovor s Bajernom do 2021. i jedan je od glavnih igrača bavarskog kluba. To u prevodu znači da će Barselona teško nagovoriti Bajern da proda austrijskog reprezentativca, a ako joj to i uspe, papreno će je koštati.
Teško je reći koliko je realan taj transfer, no očito se nešto događa.