Zašto tako često menjamo selektore?
Sve je počelo u leto 2006. kad je omaleni Španac Havijer Klemente postao prvi selektor u istoriji Srbije, odnosno otkad se naš nacionalni tim samostalno takmiči pod tim imenom.
Učinak selektora Srbije
(2006-2017)
2006-2007 Havijer Klemente 16 7 7 2
2007-2008 Miroslav Đukić 5 0 2 3
2008-2010 Radomir Antić 28 17 3 8
2010-2011 Vladimir Petrović 13 5 3 5
2011-2012 Radovan Ćurčić 5 2 1 2
2012-2013 Siniša Mihajlović 19 7 4 8
2014-2014 Ljubinko Drulović 4 2 1 1
2014-2014 Dik Advokat 4 0 2 2
2014-2016 Radovan Ćurčić 11 5 0 6
2016-2017 Slavoljub Muslin 15 8 5 2
2017- Mladen Krstajić
Kolone: mečevi, pobede, nerešeno, porazi
Od onda do danas ukupno je na klupi "orlova" sedelo devet trenera (u deset mandata), od kojih trojica kao vršioci dužnosti selektora. Sad će im se u toj ulozi pridružiti Mladen Krstajić, posle sporazumnog raskida ugovora između Slavoljuba Muslina i Fudbalskog saveza Srbije.
Tako će ispasti da je za deset i kusur godina Srbiju praktično vodilo isto toliko selektora. U proseku jedan po godini. I svaki je ostavio svoj pečat, neko jačeg neko slabijeg intenziteta, tek obeležio je jedan period u 11 godina dugoj istoriji srpskog nacionalnog tima.
Zanimljivo je da najbolji prosek uspešnosti (osvojenih bodova) imaju dvojica selektora koji su odveli Srbiju na dosad jedina dva velika takmičenja - Radomir Antić i Slavoljub Muslin, s tim da "titula" najuspešnijeg pripada ovih dana smenjenom selektoru Muslinu. Njega će sad privremeno zameniti njegov pomoćnik Mladen Krstajić, on će predvoditi "orlove" u Kini i Južnoj Koreji, ali ostaje glavno pitanje: ko će voditi Srbiju sledećeg leta na Svetskom prvenstvu u Rusiji?
Havijer Klemente 58,33 %
21.07.2006-06.12.2007.
Čuveni Baskijac, koji je tokom karijere vodio Atletik iz Bilbaoa, madridski Atletiko, godinama i "crvenu furiju", ušao je u istoriju našeg fudbala kao prvi selektor reprezentacije Srbije posle osamostaljenja. Dočekan je pompezno, činilo se da će i igra državnog tima biti takva. Sa "orlovima" je ostvario prvu pobedu nad Češkom u Uherskim Hradištima, a potom startovao silovito u kvalifikacijama za Prvenstvo Evrope u Austriji i Švajcarskoj 2008. Uzevši deset od 12 bodova (Azerbejdžan 1:0, Poljska 1:1, Belgija 1:0, Jermenija 3:0) "mali Napoleon" je već kovao planove o pripremama za evropsku smotru, da bi kad je najmanje očekivao doživeo pravi Vaterlo u Kazahstanu. Dotukao nas je Musa Dembele, dvostruki strelac za Belgiju u Briselu, u ekipu se uvukla apatija pa više nismo mogli da pobedimo ni Finsku, ni Jermeniju... Na šampionat pod Alpima otišli su Poljska i Portugal, pa tadašnjem predsedniku FSS-a Zvezdanu Terziću nije ostalo ništa nego da Klementeu posle 16 utakmica, po sedam pobeda i remija i dva poraza - uruči otkaz.
Miroslav Đukić 13,33 %
25.12.2007-20.08.2008.
Posle sjajne igračka karijere, tokom koje je godinama bio nezamenljivi libero državnog tima, Miroslav Đukić se vratio u srpski fudbal i za kratko vreme, u roku od svega godinu dana, oprobao na tri funkcije. Postao je trener Partizana i mlade reprezentacije, koju je pravim podvigom protiv Švedske (0:3 kod kuće, 5:0 u gostima) odveo na EŠ i tamo osvojio - srebrnu medalju. Novi predsednik FSS-a Tomislav Karadžić, koji je mladog trenera i doveo u Humsku, prekomandovao ga je na klupu A državnog tima, ali kao da je brzo u njega izgubio poverenje. Tome su delimično kumovali rezultati - Đukić u pet prijateljskih mečeva nije ostvario nijednu pobedu, ali i novinari koji su ga uzeli na zub, procenili da ne može da odvede Srbiju na Mondijal, pa mu čak u jednom trenutku nameštali seksualnu aferu sa maloletnicom. Epilog: Đukić je razočaran otišao iz Srbije i tek prošlog leta ponovo došao na poziv Partizana. Njegov plus bio je lansiranje Milana Jovanovića i Miloša Krasića...
Radomir Antić 64,28 %
20.08.2008-15.09.2010.
Ako je reprezentacija Srbije imala igru, čvrstinu, rezultate, unutrašnju harmoniju i hemiju, onda je to bilo u vreme "selektorovanja" Radomira Antića. Popularni Mister, majstor medijskog nastupa i u Španiji, potpuno je opčinio fudbalsku javnost, pa su u njegovo vreme nastali i čuveni slogani "Mi smo tim", "Srce na teren" i "Cela nacija reprezentacija". Fudbalskoj histeriji pogodovali su i rezultati jer je Antara Srbiju u konkurenciji Francuske, Austrije, Rumunije, Litvanije i Farskih Ostrva odveo na Svetsko prvenstvo 2010, ali su u Južnoj Africi, u nevreme, kola krenula nizbrdo. Najpre prilikom žreba, na koji je otputovao u društvu svog menadžera Miška Ražnatovića, uz pomoć kojeg je od FSS-a dobio bolji, povoljniji ugovor, a potom na samom takmičenju u Južnoj Africi. Srbija je slavila u utakmici u kojoj nismo računali na bodove - protiv Nemačke, a potpuno podbacila protiv Gane i Australije. Tih dana bilo je očigledno da je sukob između Antića i predsednika Karadžića otišao predaleko... Poznati stručnjak je, ipak, započeo novi ciklus kvalifikacija za PE u Poljskoj i Ukrajini, ali je konačnu podršku izgubio remijem sa Slovencima u Beogradu (1:1)...
Vladimir Petrović 46,15 %
17.09.2010-14.10.2011.
Četvrta zvezda Crvene zvezde, samo dva dana posle razlaza FSS-a sa Antićem, ustoličen je u novog selektora, kad mu je predsednik FSS-a Karadžić uručio dres reprezentacije legendarni Pižon nije izdržao - zaplakao je od sreće. Za Petrovića se govorilo - struka ga ne voli jer spušta cenu svim trenerima pristajući da radi i za džabe, igrači poštuju ono što im pokaže na treningu jer, zaista, malo je takvih znalaca s loptom. Mnogo je eksperimentisao, pogotovo s golmanima. Posle poraza od Estonije u Beogradu bez reči je sklonio Stojkovića, a šansu davao Brkiću i Jorgavčeviću. Ipak, istini za volju, Pižona je "ubila" Đenova - divljanje grupe srpskih navijača na čelu sa Ivanom Bogdanovim, za koje i danas mnogi smatraju da je bilo unapred režirano. Uprkos svemu tome, kaznama, izgubljenim bodovima i propuštenim vozovima, Pižon je mogao da odvede Srbiju na Prvenstvo Evrope. Ali, nismo uspeli da savladamo Italijane u Beogradu, da bi u poslednjoj utakmici u Ljubljani Vidić promašio penal, a Jorgavčević primio gol sa centra - za prvo propušteno takmičenje "orlova" u nizu i Petrovićev otkaz posle 13, baksuzne utakmice na klupi.
Radovan Ćurčić 46,05 %
07.04.2010-29.02.2012.
15.11.2014-27.04.2016.
Tih, miran, povučen, pouzdan... dugogodišnji trener Javora i pomoćnik u stručnom štabu mnogih selektora uživao je poverenje predsednika Karadžića da mu dva puta poveri vođenje državnog tima - u prijateljskim i kvalifikacionim utakmicama za EURO 2014. Na taj način dogurao je do brojke od čak 16 susreta u kojima je ostvario sedam pobeda. Dovoljno da se premosti prazan hod između Petrovića i Mihajlovića, odnosno Advokata i Muslina.
Siniša Mihajlović 43,85 %
21.05.2012-19.11.2013.
Dolazak levonogog "bombardera" iz Italije u srpski fudbal naša štampa i javnost oduševljeno su pozdravili. Svima su još u svežem pamćenju ostali Mihini golovi u dresu Crvene zvezde i u Kalču, ali i njegov burni temperament koji je, kako se mislilo, mogao da ukroti igrače koji su sve više mislili na sladak život u Beogradu, nego na fudbalske obaveze. Mihajlović je krenuo žestoko. Sastavio je pravilnik ponašanja u državnom timu koji su potpisali - svi reprezentativci. Možda i ne misleći da će on tako tvrdokorno insistirati na poštovanju tih pravila. Zabranio im je da u skupim automobilima dolaze na okupljanje u Staru Pazovu, terao da pevaju himnu... Posle utakmice sa Špancima u Sent Galenu pregledao je snimak i kad se uverio da Adem Ljajić nije otpevao "Bože pravde" - vratio ga za Beograd i precrtao sa spiska. Mihajlovićev autoritet i insistiranje na novom sistemu igre uživali su podršku sve do - duela sa Belgijancima koji su nam očitali lekciju u Beogradu. Usledili su porazi od Makedonije u Skoplju i još bolniji od Hrvata u Zagrebu, posle kojeg su krenule optužbe da je Mihajlović u državni tim pojedine igrače uvodio u "dilu" sa raznoraznim menadžerima. U to je, naravno, teško poverovati, ali činjenica je da Srbija nije otputovala na Mondijal, u "zemlju sambe, kafe i fudbala". Remi u prijateljskom susretu sa Rusima bio mu je poslednji na klupi "orlova", pa se vratio u Italiju - da nastavi karijeru u tamošnjim klubovima.
Ljubinko Drulović 58,33 %
14.02.2014-30.06.2014.
Kao i Ćurčić, prelazno rešenje, mada je u našoj javnosti jedno vreme provejavalo mišljenje da je nekadašnji reprezentativac i as Rada, Porta i Partizana, izuzetno nadaren, ali da ne uspeva da nametne autoritet igračima sa milionskim ugovorima. U ličnoj karti, u praskozorje Mondijala, ima utakmicu sa Brazilom u kojoj su "orlovi" minimalno poraženi uprkos boljoj igri. Danas se priča da je Drulović otvorio oči svima da "karioke" neće dobro proći na Svetskom prvenstvu, što se i obistinilo.
Dik Advokat 41,66 %
21.07.2014-15.11.2014
U očajničkoj želji da se ponovo dokopa jednog velikog takmičenja, predsednik FSS-a Karadžić je pred kraj svog mandata posegao za velikim imenom iz inostranstva i angažovao Dika Advokata, veliko trenersko ime iz Holandije, koji je tokom karijere vodio i narandžaste, ali i mnoge poznate klubove - PSV, Glazgov Rendžers, Borusiju Menhengladbah... Njegov posao bio je da nas odvede na EURO 2016 u Francuskoj, ali... Na početku kvalifikacija u Jerevanu "orlovi" su se spasli poraza golom Tošića u 90. minutu, a onda je došao nesrećni 14. oktobar i "slučaj dron", kad je gostovanje Albanije na stadionu Partizana ova zemlja iskoristila za promociju tzv. države Kosovo i zloglasne OVK. Utakmica je prekinuta, UEFA je nerezonski kaznila Srbiju par-forfe 0:3, a mesec dana kasnije pred praznim tribinama poraženi smo i od Danaca. Tek jedan bod od mogućih devet - Advokat je napustio Srbiju ne shvativši šta mu se desilo. Kvalifikacije je završio Ćurčić, ispravljajući šta se ispraviti može, ostvarivši pobedu nad Albanijom u Elbasanu od 2:0. Propušteno je i treći turnir u nizu.
Slavoljub Muslin 64,44 %
05.05.2016-30.10.2017.
Zanimljivo je da je Slavoljub Muslin postao selektor poslednjih dana vladavine Tomislava Karadžića. Ipak, Slaviša Kokeza je bio u Stručnom odboru koji je ustoličio novog predsednika, pa je pravedno reći da su njih dvojica - dogovarali posao i odredili cilj. Muslin je, kako nam je rekao i u intervjuu za "Vesti", imao samo jedan zadatak - da odvede Srbiju na Svetsko prvenstvo. Više puta je ponovio da mu se u posao niko ne meša, pogotovo ne u sastavljanje tima, iako je u javnosti bilo pritisaka da se pozove Sergej Milinković-Savić. Muslin je tvrdokorno terao svoje, doneo srpskom fudbalu plasman na Svetsko prvenstvo, ali i - otkaz. Milinković-Savić je ekspresno pozvan u državni tim za prijateljske susrete u Kini, pa zbog svega ostaje opor ukus. Muslinov skor od osam pobeda i pet remija iz 15 utakmica, činjenica da je reprezentacija povratila veru naroda i, konačno, rezultat - ništa od toga ne ide naruku Slaviši Kokezi. Ponajmanje komentari u celom regionu i na društvenim mrežama - da sad može da pravi SNS reprezentaciju.