Šta kaže predsednik UEFA o ulasku lažne države Kosovo?
Predsednik Evropske fudbalske unije (UEFA) Aleksander Čeferin rekao je da ne želi da polemiše da li ima prostora za prijem novih članica u tu organizaciju pošto je kosovski savez prošle godine postao 55. članica, i da novi Statut jasno precizira pravila.
Čeferin je slovenačkom listu Večer odgovarao na brojna pitanja, među kojima je posebno interesantno bilo da li postoji mogućnost da UEFA primi 56. člana, baš u trenutku kada je u centru pažnje politička situacija u Španiji i katalonski referendum.
- Bilo kakav odgovor na ovo pitanje bi se smatralo štetnim. Izmenili smo Statut sa jasnom objavom da države koje priznaje većina zemalja članica Ujedinjenih nacija mogu da se prijave za članstvo u UEFA - rekao je Čeferin za Večer.
Pročitajte još:
* Crno-beli imaju molbu za navijače pred gostovanje Albanaca
* "Delije" ponovo koštale Zvezdu
* Važno saopštenje FK Partizan za navijače ovog kluba
* Bosanci divljali u Talinu, prekid meča zbog baklji u terenu
Novi Statut uveden je baš posle ulaska kosovskog saveza u UEFA, sa izmenom da članovi ranijeg da "u UEFA mogu da budu samo Savezi čije su zemlje članice UN", ali je uprkos tome tzv. Kosovo dobilo mesto u UEFA, kasnije i u FIFA, i tako naknadno izborilo da se takmiči u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u Rusiji naredne godine.
On je ponovio da moraju da se nametnu određena ograničenja kako bi se sprečila ogroman jaz između bogatih i siromašnih klubova i najavio uvođenje "takse na luksuz".
- Fudbal je definitivno proizvod koji generiše ogromnu prodaju. Ekonomski razlozi postepeno povećavaju svoju cenu, ali to po sebi nije problem. Finansijski propisi o fer-pleju (FFP) su dobro funkcionisali do sada, ali moramo više da uradimo kako bi se zaustavio rast razlike između najvećih klubova i ostalih - kazao je Slovenac, po profesiji pravnik, otkrivši da postoji ideja i da se ograniči i broj igrača po klubu i dao primer da jedan velikan ima čak 103 fudbalera pod ugovorom.
Zakon Evropske unije onemogućuje uvođenje ograničenja zarada, ali Čeferin uverava da će o tome pričati sa predstavnicima EU. On je reagovao na izjavu nemačke kancelarke Angele Merkel koja je pozvala UEFA i FIFA da uspostave veću ravnotežu u fudbalu, istakavši da je veoma poštuje Merkel, iako ne ceni mnogo političara.
- Merkel smatram kao razumnu ženu iz polike. Ipak, sa jedne strane politika nas podseća na činjenicu da bi Evropa trebalo da bude slobodno ekonomsko tržište, a sa druge da budemo produktivni. Moraćemo svi zajedno da se suočimo sa problemom ako želimo da budemo uspešni.
Naglasio je i da je neophodno jačanje vrednosti solidarnosti i uzajamnosti, što je jedan od glavnih ciljeva UEFA. Upravo iz tog razloga Čeferin je nedavno posetio Kamp za izbeglice u Jordanu. Dodao je i da su tokom njegovog mandata na čelu UEFA klubovi dobili mesto u Izvršnom odboru, uskoro će i nacionalne lige, što je nazvao "prekretnicom u istoriji upravljanja evropskim fudbalom".