Mundijal 2026. broji 40 timova: Šansa za Srbiju, Novu Kaledoniju, Bahrein...
Svetska kuća fudbala razmatra mogućnost da na Svetskom prvenstvu 2026. godine, umesto 32 učestvuje 40 reprezentacija, što je posledica reforme koju želi da izvrši FIFA.
Prvobitno ideju da na prvenstvu učestvuje 40 timova prvi je izneo suspendovani predsednik UEFA Mišel Platini 2013. godine, a posle njega istu zamisao izneo je prilikom svoje kandidature za predsednika FIFA Đani Infantino.
Navodno, domaćin će morati da ima 12 vrunskih stadiona, na kojima će ugostiti 40 repezentacija. Još nije poznat i format po kojem će se igrati, mada je izvesno da će biti osam grupa sa pet timova, gde će dve prvoplasirane ekipe ići i šesnaestinu finala.
Pročitajte još:
Ovakva drastična promena iziskuje i promenu dužine trajanja prvenstva. Trenutno prvenstvo sa 32 ekipe traje 31 dan, a sa osam novih timova dolazi još 32 utakmice, što iziskuje još minimum jednu nedelju turnira. Ukupno na Svetskom prvenstvu bilo bi odigrano 96 utakmica.
Ono oko čega bi mogla da se lome koplja je preraspodela 8 novih mesta. Nije tajna da su fudbalske kuće fudbala sa drugih kontinenata ljubomorni na UEFA koja ima 13 zagarantovnih mesta. Po trenutnom rasporedu pored UEFA koja ima 13 mesta, Afrika ima 5, Azija i južna Ameria 4.5, Severna, Centralna Amerika i Karibi 3.5 i Okeanija 0.5 mesta. Na ovo treba prirdodati i zemlju domaćina.
Po svemu sudeći novih osam mesta otići će van Evrope i biće podeljena na preostale kontinente.
Trenutno još nije poznato ni ko će biti domaćin Svetskog prvenstva 2016. godine. Kao najozbiljniji kandidati spominuju se Sjedinjene Američke Države, Kanada i Meksiko. SAD je najveći favorit za domaćina upravo zbog infrastrukture koje iziskuje prvenstvo sa 40 timova.
Ko bi u formatu sa 40 reprezentacija igrao na prvenstvima 2010. i 2014. godine?
Kako bi izgledalo Svetsko prvenstvo 2010. godine sa 40 reprezentacija? Mesto bi dobila Nova Kaledonija, Bahrein, Kostarika, Ekvador, Kolumbija, dve reprezentacije u konkurenciji Gabona, Tunisa, Egipta, Benina i Burkine Faso, te jedna od sledećih reprezentacija: Irska, BiH, Ukrajina ili Rusija.
Četiri godine kasnije Novi Zeland bi predstavljao Okeaniju, Jordan bi ugrabio dodatno mesto iz Azije, sudelovali bi i Panama, Venecuela i Peru, dve reprezentacije u konkurenciji Egipta, Burkine Faso, Etiopije, Tunisa i Senegala, te neko od Švedske, Ukrajine, Rumunije i Islanda.