Četvrtak 03.09.2015.
23:01
Vestionline, b92.net A

Kvalifikacije: Holandija pred ambisom, BiH poražen u Briselu, remi Turske

Reprezentacije Holandije i Bosne i Hercegovine novim porazima ugrozile su šanse da se direktno plasiraju na EURO 2016, kojem su blizu Island, Vels i Italija.

U formi: Kevin De Brujne

Holanđani su razočarali navijače porazom od Islanda 1:0, što je iskoristila Češka preokretom protiv Kazahstana na 2:1, ali ne i Turska remijem sa Letonijom 1:1.

Belgijanci su predvođeni Kevinom de Brujneom preokrenuli protiv BiH na 3:1 i udaljili "zmajeve" od EP, dok je Italija minimalnom pobedom nad Maltom prestigla Italiju.

Garet Bejl učvrstio je Vels na prvom mestu grupe B ispred Belgije golom za poedu na Kipru, a Izrael je ubedljivim trijumfom nad Andorom 4:0 ostao u igri za direktan plasman.

Norveška je minimalnim trijumfom u Sofiji protiv Bugarske nastavila da prati Italiju i Hrvatsku, od koe ima samo bod manje, a dočekuje je u utorak u Oslu.

Grupa A

Holandija se mučila protiv Islanda od početka meča, a onda je neopreznim startovima ostala sa igračem manje i primila gol iz penala. Milorad Mažić je prvo u 33. minutu ispravno isključio Martinsa Indija koji je prilikom pada na zamlju udario rivala rukom u glavu.

U šestom minutu nastavka srpski arbitar ispravno pokazuje i na belu tačku posle lošeg klizećeg starta Gregorija van der Vila, a Gilfi Sigurdson uspeva da savlada Jaspera Silesena, koji je imao loptu "na ruci".

Kazahstanci su iznenadili Čehe u 21. minutu i poveli u Plzenju. Nakon kratkog dodavanja posle kornera sa desne strane, igrač Kajrata Baujrzan Islamhan je poslao sjajan centaršut na drugu stativu, a Jurij Logvinenko sjajno skočio pored čuvara i glavom savladao nemoćnog Petra Čeha.

Krajem prvog poluvremena David Limberski pogađa prečku, i to je bila jedina pretnja domaćina u okvir gola Kazahstanaca u prvih sat vremena. Ipak, 15 minuta pr ekraja Česi uspevaju da izjednače. Posle akcije po levoj strani, savršen centaršut na peterac je poslao Borek Dokal, a Milan Škoda pogađa gol. Pet minuta pre kraja domaćin stiže do velikog preokreta, a Škoda drugim golom postaje apsolutni junak.

Turci su se još duže mučili sa Letonijom, opsedali su gol rivala, da bi konačno 11. šut u okvir gola doneo rezultata. Selčuk Inan koristi proigravanje Arde Turana i sjajnim udarcem sa distance donosi vođstvo.

Grupa A:
Češka – Kazahstan 2:1 (Škoda 74, 86 – Logvinenko 21)
Holandija – Island 0:1 (Indi CK 33 – Sigurdson 51)
Turska – Letonija 1:1 (Inan 77 – Sabala 90+1)

Grupa B

"Zmajevi" su sjajno otvorili meč, bez straha su krenuli ka golu domaćina, i poveli već u 15. minutu. Belgijanci su ostavili suviše prostora Mensuru Mujdži koji ulazi u kazneni prostor sa desne strane, uočava Edina Džeka koji fantastičnim udarcem glavom sa zemlje sa više od deset metara šalje loptu pored Tiboa Kurtoe.

Međutim, "crveni đavoli" brzo uspostavljaju dominaciju, kreću svim silama ka golu rivala, i ekspresno stiže do izjednačenja. Gosti su napravili veliku grešku, nisu obratili dovoljno pažnje na Maruana Felainija prilikom kornera, previše su se koncentrisali na Romelua Lukakua koji je odvukao nekoliko čuvara na prvu stativu, pa je igrač Mančester Junajteda lagano glavom sa pet metara prosledio centaršut Kevin de Brujnea u mrežu.

Usledio je još žešći pritisak domaćina, kružili su Belgijanci oko kaznenog prostora BiH gde je često ostajalo previše prostora za napadače rivala, pa su "zmajevi" već do poluvremena ostali bez pozitivnog rezultata. Kevin de Brujne sjajnim udarcem sa oko 25 metara koristi lošu poziciju Asmira Begovića i donosi preokret.

Belgija je nastavila da dominira u nastavku, ali pola sata pre kraja Haris Medunjanin propušta veliku šansu za izjednačenje. Uhvatio je sjajan volej na ivici kaznenog prostora, ali Kurtoa uspeva da izboksuje lopti u spase svoj gol.

U nastavku meča Belgijanci su nastavili da kontrolišu igru, gosti su pretili iz kontranapada, uglavom preko Džeka, ali 15 minuta pre kraja meč je rešen. Tonči Šinjić je bespotrebno udario Edena Azara prilikom njegovog solo-prodora kroz kazneni i napravio penal, a zvezda Čelsija lagano šalje loptu pored klupskog kolege Begovića za 3:1.

Grupa B:
Belgija – BiH 3:1 (Felaini 23, De Brujne 44, Azar 78 – Džeko 15)
Izrael – Andora 4:0 (Zehavi 4, Biton 22, Hemed 26p, Dabur 38)

Grupa H

Italijani su naleteli na malteški zid u Firenci, gosti su fantastično odolevali "Azurima", ali su poklekli 20 minuta pre kraja. Rezervista Antonio Kandreva ubacuje loptu na peterac gde je Gracijano Pele bio brži od golmana Malte i donosi vođstvo.