0
Četvrtak 18.03.2010.
20:56

Goleada u Ligi Evrope

Na osam revanš mečeva osmine finala Lige Evrope postignuto je 34 gola - Valensija u sjajnom trileru izborila plasman protiv Verdera 4:4, Fulam deklasirao Juventus 4:1, Liverpul izbacio Lil 3:0, Hamburg prošao uprkos porazu 4:3, Volfsburg bolji posle produžetaka, Standard zabeležio još jednu pobedu protiv PAO 1:0, Benfika trijumfovala u Marseju 1:2.

Ono zbog čega se fudbal toliko voli i prati pružili su nam večeras na "Vezeru" igrači Verdera i Valensije, koji su u fantastičnoj i uzbudljivoj utakmici odigrali nerešeno 4:4, pa je dalje otišao predstavnik Španije, jer je prvi meč završen 1:1. Junak "šišmiša" u Bremenu bio je španski reprezentativac David Vilja koji je postigao het-trik.

Spektakl na "Vezeru" započeo je njegovim golom već u drugom minutu na asistenciju imenjaka Silve. U 14. minutu gosti iz Španije duplirali su vođstvo, a opet se u ulozi asistenta našao Silva, koji je u prazan prostor uposlio Matu, a ovaj rutinski "jedan na jedan" savladao nemoćnog Tima Vizea za 0:2.

Tomas Šaf je potom izveo veznjaka Borovskog i ubacio napadača Almeidu. Samo četiri minuta kasnije (25. minut) Almeida smanjuje na 2:1 i donosi realnu šansu svom timu da ipak može do velikog preokreta. Narednih 15 minuta igrači Verdera prosto su "torpedovali" gol Cezara Sančeza, ali je 38-godišnji španski čuvar mreže impresivnim paradama spašavao čiste pogotke. Kazna za sve promašaje domaćina stigla je na isteku prvog dela igre. U ulozi strelca ponovo se našao Vilja, i to na još jednu asistenciju Silve 1:3.

U drugom poluvremenu ista slika na terenu, Almeida, Hunt, Marin i drugovi nastavljaju da "jurišaju" na gol Španaca, dok Cezar nastavlja da briljira na golu. Ipak, rezervista Đordi Alba "pomaže" domaćinu u 57. minutu, kada nesmotrenim potezom obara Marina u 57. minutu u šesnaestercu. Loptu je namestio Fring i uz mnogo sreće smanjio na 3:2. Samo pet minuta "Vezer" je ponovo eskplodirao. Odličnu akciju Verdera završio je Marin i ponovo otvorio pitanje učesnika četvrtfinala 3:3.

Neviđena utakmica na "Vezeru" nastavljena je novim šokom za domaćina. Nije prošlo ni tri minuta od izjednačenja, a Vilja svojim trećim golom doneo Valensiji novu veliku prednost. Domaćin se nije predavao, ali je do kraja meča uspeo samo da dođe od izjednačenja, i to pogotkom Pizara, osam minuta pre kraja.

Fantastičan meč sa dosta golova viđen je u Briselu, gde je domaći Anderleht pobedio Hamburg sa 4:3, ali je zbog poraza u Nemačkoj (1:3), ipak eliminisan iz daljeg takmičenja.

Italijanski Juventus pretrpeo je debakl u Londonu, gde je poražen od Fulama sa 4:1, tako da je nakon torinskih 3:1, eliminisan iz ovogodišnje Lige Evrope.

Italijani su poveli golom Davida Trezegea u 2. minutu, ali su rezultat preokrenuli Zamora u 10, i Mađar Gera u 40. i 49. minutu. Prolaz Fulamu i veliku radost na "Krejven kotidžu" doneo je Amerikanac Klint Dempsi u 83. minutu.

Benfika je od 70. minuta gubila od Olimpika u Marseju, golom Mamadu Nijanga, ali je uspela da prođe medju osam najboljih zahvaljujući furioznoj završnici i golovima Pereire u 75. i Kardeca u 90. minutu.

Liverpul je uspeo na "Enfildu" da nadoknadi minus od jednog gola iz Lila, i trijumfom od 3:0 prođe u četvrtfinale Lige Evrope. Kapiten Stiven Džerard je iz penala u devetom minutu poravnao međusobni ukupni skor, a najbolji igrač domaćina Fernando Tores je golovima u 49. i 89. minutu obezbedio plasman engleskoj ekipi.

Sporting je u Lisabonu imao veliku šansu protiv Atletika, jer je prvi meč u Madridu završen 0:0, ali se u Portugaliji desio Kun Aguero koji je sa dva gola izborio "jorgandžijama" konačnih 2:2, i prolaz dalje.

Sličan posao imao je Volfsburg protiv ruskog Rubina, ali u regularnom toku nije uspeo da zabeleži pobedu, pošto je revanš završen istim rezultatom kao i prvi meč - 1:1. Ipak, u produžetku Gentner je u 119. minutu postigao gol za veliku radost domaćina. Pre njega u strelce su se upisali Kasajev u 22. i Martins u 58. minutu.

Standard je u Liježu, posle pobede od 3:1 u Atini nad Panatinaikosom, još jednom savladao "zelene", a ovaj put je strelac jedinog pogotka bio Mbokani u nadoknadi prvog poluvremena.

STANDARD - Panatinaikos 1:0 (1:0), 3:1