0
Sreda 17.03.2010.
22:40

LŠ: Barsa ubedljiva, Bordo siguran

Poslednji učesnici četvrtine finala Lige šampiona su ekipe Barselone i Bordoa, pošto su Katalonci na "Nou Kampu" ubedljivo savladali Štutgart sa 4:0, dok je Bordo još jednom zabeležio pobedu protiv Olimpijakosa 2:1.

Fudbaleri aktuelnog šampiona Evrope Barselone plasirali su se u četvrtfinale Lige šampiona, pošto su večeras u revanšu osmine finala demolirali nemački Štutgart rezultatom 4:0. Strelac dva gola bio je Leo Mesi, a u strelce su se upisali Pedro i Bojan Krkić.

Posle nerešenog rezultata u prvom susretu (1:1) Nemci su se nadali da će u Španiji moći da izbore povoljan rezultat i tako naprave veliku senzaciju. Međutim, fenomenalnom taktikom trenera Barselone Pepea Gvardiole sve nade Nemaca brzo su pale u vodu. Iako u timu nije bilo povređenog Ćavija, sredina terena španskog tima predvođena Inijestom, Jaja Tureom i Serhijom Busketskom funkcionisala je besprekorno.

U potpunosti je zaustavljen vezni red Štutgarta, a posle odlične akcije Inijeste i Lionela Mesija u 13. minutu, najbolji svetski igrač za prošlu godinu postigao je sjajan gol. Samo devet minuta kasnije Pedro Rodrigez je povisio na 2:0 i već tada osigurao svom timu prolaz u narednu rundu.

U nastavku utakmice atraktivnom i veoma lepršavom igrom Barsa je mogla u potpunosti da ponizi ekipu Štutgarta, međutim Mesi, Dani Alveš, Pedro i Tijeri Anri nisu bili precizni iz izglednih pozicija. Maestralni Mesi je posle jednog sata igre povećao na 3:0, a konačan rezultat postavio je Bojan Krkić pred kraj meča. Srpski internacionalac Zdravko Kuzmanović odigrao je ceo meč za "švabe", ali se uklopio u bledo izdanje gostiju.

U drugom meču večerašnjeg programa, Bordo je overio plasman u četvrtfinale trijumfom protiv Olimpijakosa na domaćem terenu 2:1, nakon 1:0 iz Atine. Strelci za domaće bili su Gurkuf u 6, i Šamak u 88, dok je goste jedno vreme u igri držao gol Mitroglua u 65. minutu.

Već u 6. minutu Joan Gurkuf je iz slobodnog udarca doneo kapitalnu prednost Francuzima, koju Grci do kraja nisu mogli da stignu. U prenervoznoj utakmici Atinjani su u većem delu meča bili u podređenom položaju, a kada je engleski napadač Met Derbišajer dobio drugi žuti, odnosno crveni karton u 54. minutu, činilo se da je sve rešeno. Međutim, samo deset minuta kasnije rezervni igrač Mitroglu postigao je sjajan gol iz voleja sa 15-ak metara i doneo aktivan rezultat svojoj ekipi.

Pirejcima je trebao još jedan gol za prolaz, a kada je i domaći igrač Alu Dijara dobio isključenje zbog preoštrog starta nad Mitrogluom izgledalo je da je misija Olimpijakosa moguća. Ipak, Maruan Šamak je iz jedne sjajne kontre Bordoa postigao gol za pobedu dva minuta pre kraja i tako odveo svoj tim među najboljih osam u Evropi, što je najveći uspeh francuske ekipe u ovom takmičenju.

Posle večerašnjih mečeva poznati su svi učesnici četvrtfinala, a to su Mančester junajted, Arsenal, Bajern Minhen, Lion, Inter, CSKA Moskva, Bordo i Barselona.

Žreb naredne runde takmičenja, ali i budućih parova polufinala na programu je u petak 19. marta u sedištu UEFA Nionu.