Utorak 10.09.2013.
23:32 >> 23:34h
mozzartsport.com A

Kvalifikacije za SP: Italija preokretom do Brazila

Holandija je prva evropska reprezentacija koja se plasirala na Svetsko prvenstvo u Brazilu, a njima se priključila i Italija, prenosi "Mocart sport".

Srbi i Velšani su odigrali utakmicu bez takmičarskog značaja

Lale su bez problema u gostima savladale Andoru sa 2:0 golovima Van Persija u 50. i 54. minutu. A za drugo mesto boriće se Mađarska, Rumunija i Turska. Rumuni su kod kuće izgubili od Turske - 0:2 i drastično zakomplikovali sebi situaciju.

Azuri su sledeći uzeli brazilsku vizu i to zahvaljujući preokretu... Česi su poveli preko Kozaka već u 19. minutu i najavili eventualno odlaganje planirano slavlje, međutim, u veoma kratkom vremenskom intervalu stvari dolaze na svoje mesto. Kjelini u 51. i Baloteli u 54. minutu iz penala pobrinuli su se za nova tri boda i direktan plasman na Mundijal dva kola pre kraja kvalifikacija.

Golman Đanluiđi Bufon izjednačio se sa Fabiom Kanavarom po broju odigranih utakmica za reprezentaciju Italije, pošto je protiv Češke upisao 136. nastup.

Bosna i Hercegovina je prošla pravi pakao u Slovačkoj. Domaćin je poveo preko Hamšika u 42. minutu i zapretio da će izbaciti goste iz igre, ali iz svlačionice u nastavku igre izašao je potpuno drugi tim. Bičakčić je uspeo da izjednači u 70, a osam minuta kasnije, tek što je kročio na teren, Hajrović je postigao gol za potpun preokret i osigura mesto u baražu. BiH ima šansu da ostane prva na tabeli G grupe i direktno da se plasira na Mundijal, pošto Grčka ima teži raspored i čeka duel sa Slovacima.
"Počeli smo da gubimo strpljenje, ali video sam kod momaka u svlačionici da žele. Njihovo zalaganje je bilo fenomenalno. Mnogo nam je lakše, sada nam treba još šest bodova. Trebamo da budemo ozbiljni i protiv Lihtenštajna i Litvanije. Ako to ne možemo da dobijemo, onda ne treba ni da idemo na Svetsko prvenstvo", rekao je selektor Safet Sušić.

Hiljade kilometara deli Rusiju i Brazil, ali samo dva meča dele Zbornaju komandu od plasmana na Mundijal 2014. godine. Četa Fabija Kapela je u Sankt Peterburgu zgazila Izrael sa 3:1 (0:0) i od Portugala preuzela prvo mesto na tabeli Grupe F. A s obzirom da Ruse očekuju još gostovanje kod nejakog Luksemburga i duel sa Azerbejdžanom na domaćem terenu jasno je da samo teorija može da spreči Kapelove momke da izvadi brazilsku vizu.

Slavlje Rusa posle gola BerezuckogDržao se Izrael koliko je mogao, ali je pogodak Vasilija Berezuckog u 50. minutu najavio ostanak bodova u Rusiju. Uostalom, na dve poslednje utakmice na kojima je talični Berezucki zatresao mrežu rivala Rusija je slavila sa 3:0.

Trend se nije nastavio, iako se posle golova Aleksandra Kokorina (sjajna lopta u sam rogalj protivničkog gola) i Denisa Glušakov činilo da hoće. Eran Zahavi je, međutim, u sudijskoj nadoknadi ublažio poraz gostiju, koji sada mogu samo da se uzdaju u matematiku, jer im i drugoplasirani Portugal beži pet bodova.

A u sledećem kolu Izrael putuje u Lisabon.

Švajcarci su pobedili Norvešku u gostima sa 2:0 i obezbedili čelnu poziciju u E grupi. Junak utakmice je dvostruki strelac Fabijan Šar, koji je postigao golove u 12. i 51, te tako omogućio baraž, ako ne i direktan plasman na SP.

Važnu pobedu je ostvarila i Švedska, koja je u Astani savladala Kazahstan sa minimalnih 0:1 (0:1) i učvrstila se na drugom mestu na tabeli, dva kola pre kraja.

Jedini gol na meču postigao je ko drugi nego Zlatan Ibrahimović i to posle manje od pola minuta igre što je svakako jedan od najbržih pogodaka u istoriji reprezentativnog fudbala. Švedska, nema dileme, zavisi od asa Pari Sen Žermena koji je postigao pet i namestio još pet od ukupno 14 pogodaka ekipe u kvalifikacijama.

Da danas svi znaju da igraju fudbal pokazali su i Luksemburžani, koji su pobedili Severnu Irsku sa 3:2.

Kvalifikacije za Svetsko prvenstvo u Brazilu 2014.