Protivnik sam liga regiona
Sve češće se priča o jednoj ili dve lige koje bi uključivale timove iz bivše Jugoslavije, Bugarske, Rumunije, Mađarske, Grčke...
Predsednik UEFA Mišel Platini protivi se formiranju regionalnih liga. Tema regionalne lige vrlo je popularna u većem delu Evrope, jer sadašnji uslovi žestoko favorizuju grupu od pet najjačih liga.
Platini je u Sofiji komentarisao ideju koju je pokrenula grupa ruskih klubova potpomognuta Gaspromom. Oni žele zajedničku ligu sa grupom ukrajinskih i još nekoliko klubova iz bivšeg SSSR.
"To je izuzetno ozbiljno pitanje, ali ja uopšte nisam za to", rekao je Platini posle sednice Izvršnog komiteta UEFA u glavnom gradu Bugarske.
Krajem prošle godine grupa vodećih ruskih klubova, među kojima su Zenit, Anži i CSKA, najavila je da bi već 2014. mogla da se izdvoji u zajedničku ligu zemalja bivšeg SSSR, u kojoj bi izvesno igrali još Spartak, Lokomotiva i Dinamo, 5 ili 6 vodećih klubova Ukrajine, kao i nekoliko predstavnika Belorusije, Jermenije i Azerbejdžana.
Podršku je odmah ponudio Gasprom, sponzor Lige šampiona, koji je obećao jako sponzorstvo, uz podrazumevajuće bolje ugovore za sponzorstva i TV prava, koji bi omogućili zemljama istočne Evrope da se finansijski donekle približe klubovima iz Liga petice.
"Postoje lige sa ozbiljnim finansijskim problemima, u kojima bi to možda bilo pitanje opstanka klubova, da bi stigli do boljih uslova. U Rusiji to nije slučaj, oni imaju snažnu ligu", tvrdi Platini.
Brojevi govore drugačije. Prosek prihoda klubova u Ruskoj premijer ligi je 2010. bio 38 miliona evra, a u Ukrajini 15 miliona, a čak i kod onih najbogatijih ogroman udeo u tome imaju eventualni uspesi u Ligi šampiona.
Finansijski učinak evropskih klubova iz prošle sezone govori da su u prvih 30 samo klubovi iz Engleske, Nemačke, Španije, Italije, Francuske i Portugala, uz prodor dva tima iz ostatka Evrope - Ajaksa i Galatasaraja.
Kada stupi na snagu finansijski fer-plej, klubovi sa bogatim vlasnicima, kakvi su Anži i Šahtar, neće moći da računaju na dodatne injekcije novca, ukoliko žele da igraju u evrokupovima.
Jasno, Rusi i Ukrajinci su u odličnom položaju u odnosu na klubove iz centralne i jugoistočne Evrope. Česi i Slovaci su takođe razmatrali zajedničku ligu, a sve češće se priča o jednoj ili dve lige koje bi uključivale timove iz te dve države, zemalja bivše Jugoslavije, Bugarske, Rumunije, Mađarske, možda čak i Grčke.
Finalisti Lige Evrope u Ligi šampiona?
|