0
Sreda 06.02.2013.
23:12

Burkina Faso i Nigerija u finalu Kupa Afrike

Fudbaleri Burkine Faso plasirali su se večeras u finale Kupa afričkih nacija u Južnoj Africi, pošto su posle penala u Nelspruitu eliminisali Ganu sa 3:2, dok je Nigerija u drugom polufinalu deklasirala Mali sa 4:1.

Najveći uspeh u istoriji fudbalera Burkine Faso

Rezultat je posle 90 minuta bio 1:1, u produžecima nije bilo golova, pa je Burkina Faso pobedila u penal seriji rezultatom 3:2.

Gana je povela golom Mubaraka Vakasoa u 13. minutu iz penala, a izjednačenje Burkini Faso doneo je Aristide Banse u 60.

Isah Vorsah je promašio za Ganu u prvoj seriji, a neprecizni su bili i Emanuel Kloti i Emanuel Badu, dok gol iz jedanaesterca za Burkinu Faso jedino nije postigao Keba Kulibali.

Burkina Faso će tako po prvi put u istoriji igrati u finalu KAN, a protivnik će im biti Nigerija, koja je ranije danas u Durbanu savladala Mali sa 4:1.

Nigerija je povela golom Eldersona Ečiejile u 25. minutu, na 2:0 povećao je Idej Braun u 30, dok je treći pogodak postigao Emanuel Emenike u 44. minutu. Prednost Nigerijaca na 4:0 povećao je Ahmed Musa u 60. minutu, a jedini gol za Mali postigao je Čeik Dijara u 75.

Nigerija se tako plasirala u finale KAN prvi put još od 2000. godine, kada je na prvenstvu koje je organizovala izgubila od Kameruna na penale.

Finale će se igrati na stadionu Soker siti u Johanezburgu, u nedelju od 18.00 sati.