Subota 07.04.2012.
16:56
Vestionline, juznevesti.com A

Niš: 30 godina od polufinala Kupa UEFA

Na današnji dan, 7. aprila 1982. godine Radnički je pobedio Hamburger rezultatom 2:1 (0:0) u prvom meču Kupa UEFA pred oko 25.000 gledalca na niškom stadionu Čair.

Jubilej Radničkog i čitavog Niša - detalj iz 1982. godine

Danas sve Nišlije i ljubitelji fudbala i Radničkog slave lep jubilej najvećeg uspeha upisanog na stranicama Rela sa Nišave. Na današnji dan Radnički je igrao i pobedio ekipu Hamburgera u prvom polufinalnom susretu Kupa UEFA. Fudbaleri Radničkog su na najbolji način pokazali Evropi i svetu „Kude je taj Niš“.

Stadion Čair je bio premali da primi sve one koji su hteli da aplauzom pozdrave sjajnu ekipu predvođenu trenerom Dušanom Ducijem Nenkovićem. Na toj utakmici zbog žutih kartona nije bilo Aleksandra Panajotovića, koji je obeležio četvrtfinalne susrete sa Dandijem.

Prvo poluvreme prošlo je bez golova, ali ne i bez šansi. U prvom minutu Aleksić je imao prvu priliku, a 5 minuta kasnije i Drizić. U 32. minutu Beganović je stvorio šansu, ali je nemački golman Štajn odbranio.

Sastav Radničkog iz 1982.

Milenković, Gavrilović, Obradović, Bojović, Vojinović, Drizić, Stojiljković, Đorđević, Nikolić (Stanković), Aleksić (Radosavljević), Beganović.

Posle odmora fudbaleri Radničkog su nastavili da okupiraju gol nemačkog tima. U 48. minutu nije bio precizan Radisavljević, ali na sreću Nišlija, ni Milevski koji je minut kasnije imao priliku da postigne gol za goste.

Samo minut kasnije, u 49. minutu Beganović postigao je gol uz asistenciju Bojovića za 1:0. Slavlje na Čairu je počelo, ali je potrajalo kratko. U 55. minutu Fon Hesen je izjednačio tada na 1:1.

Ponovno vođstvo i konačan rezultat doneo je kapiten Milovan Obradović u 75. minitu.

Radost sa tribina proširila se tada Nišom i Jugoslavijom jer je Radnički u tom trenutku bio jedini predstavnik stare Juge u evropskim takmičenjima. Ovaj dan ostaće zlatnim slovima upisan u istoriji Reala sa Nišave koji će 23. aprila proslaviti 89. godišnjicu.

I dok se tadašnja generacija Radničkog sa velikim ponosom i osmehom sećanju pohoda na Evropu, nova generacija Radničkog krenula je u pohod na Superligu i povratak u najelitniji rang srpskog fudbala posle pauze od 9 godina. A do Evrope polako, uz sve Nišlije.

Inače, radovi na stadionu Čair su u "punom jeku“ i na mestu starog stadiona već se vide tribine i prostor za ulaz na trbine.