S Ganom na vrh Afrike
Srpski stručnjak Goran Stevanović, selektor "Crnih zvezda" ne beži od uloge favorita, iako Gana nije bila prvak kontinenta punih 30 godina.
Najbolje fudbalske selekcije Afrike boriće se krajem januara i početkom februara u Gabonu i Ekvatorijalnoj Gvineji za titulu šampiona kontinenta. A, selekciju Gane, možda i prvog favorita turnira, vodi Goran Stevanović.
"Crne zvezde" nisu osvojile prvenstvo Afrike punih 30 godina, još 1982. godine proslavljena je njihova četvrta titula. Međutim, kao već četvrti Srbin na kormilu Gane, Stevanović prihvata ulogu favorita i ne boji se velikog pritiska koji se podrazumeva i zadovoljan je što će biti akter velikog fudbalskog događaja.
Viša sila |
"Reputacija Gane je takva, da u Afrički kup ulazimo kao jedan od favorita i od toga ne bežimo", kaže Stevanović.
"Lično, gde god se takmičim, gde god da sam trener, težim ka vrhu. Tako i sa Ganom, posebno posle uspeha na Svetskom prvenstvu i kvalifikacijama koje smo odigrali tokom 2011. S pravom svi očekuju da uđemo u završnicu, bar do finala".
Gana je u grupi sa timovima Gvineje, Malija i Bocvane.
"Dovoljno je setiti se reprezentacija koje se nisu kvalifikovale da bi se shvatila težina turnira. Egipat, Kamerun, Nigerija, Južna Afrika... nisu izborile vizu za šampionat", podseća Stevanović.
"Dakle, svi protivnici, već u grupi, vrlo su teški".
Među glavnim konkurentima za trofej, selektor Gane ističe dve selekcije:
"Mislim da će Obala Slonovače i Senegal biti ekipe koje će sigurno stići do polufinala, a jedna do finala. Od ostalih reprezentacija imam visoko mišljenje o Maliju, kojeg vodi bivši reprezentativac Francuske Alan Žires. Oni gaje taj, francuski stil igre, pas igru, vrlo su agresivni. Možda se priključi još neka reprezentacija, ali, uz Ganu, ovo je krem takmičenja".
Reprezentacija Gane na prošlom Svetskom prvenstvu stigla je do četvrtfinala, već neko vreme važi za jednu od najboljih afričkih selekcija, ali ne može da se pohvali zavidnom efikasnošću.
"Ima tu već nekih promena. Gol razlika u kvalifikacijama bila nam je 12:1, što je svakako korak napred u odnosu na prethodni period. Da li će nam to doneti trofej, ne znam, iskreno se nadam da hoće. Statistika govori da napadački fudbal daje rezultat, gajićemo taj stil igre. Uz Božju pomoć nadam se da ćemo uspeti da ostvarimo naše ciljeve".
Dobri rezultati "crnih zvezda" na poslednjim velikim takmičenjima, drugi krug u Nemačkoj 2006, polufinale Kupa nacija dve godine kasnije, pa finale u Angoli 2010. i četvrtfinale na Mondijalu u Južnoj Africi iste godine - sve to daje nadu navijačima u Gani da je titula prvaka kontinenta sasvim realan cilj.
"Motiv rezultata uvek postoji, u fudbalu je to izraženije, međutim, ne osećam više onaj pritisak kao kada sam preuzeo reprezentaciju Gane. Jedan od glavnih zadataka mi je bio da pronađem prave motive za igrače, posle uspeha na Svetskom prvenstvu. Mislim da nema većeg motiva od činjenice da 30 godina nisu bili prvaci Kontinenta. Krenuo sam sa tom pričom i svesno sebi stavio omču oko vrata, ali zaista mislim da Gana zaslužuje da bude prvak Afrike", smatra Stevanović.
Bacaju se pod autobus
"Daleko je veća euforija nego, recimo, u Evropi. To je već fanatizam... Verujem da u Gani već sedam dana pred prvenstvo neće ništa raditi, sve će da stane, neće se razmišljati ni o čemu, osim o fudbalu. To što sam doživeo u kvalifikacionim utakmicama je nezapamćeno. Ulice su pune, ljudi se bukvalno bacaju pod autobus da njihovi igrači pređu preko njih! Treba to doživeti... Čast je biti selektor u Gani i uopšte raditi u Africi", kaže Goran Stevanović. |