Fudbaleri ginuli od mačeva
Engleski istoričar sa Oksforda Stiven Gan otkrio je, proučavajući eru dinastije Tjudor, da su se tadašnji stanovnici Ostrva zabavljali igrajući fudbal koji se od savremenog loptanja razlikuje po mnogo čemu, a najviše po broju mrtvih na terenu.
Podaci otkrivaju da su prvi fudbaleri nesrećno ginuli od svog oružja koje je bilo zakačeno za pojas, pokušavajući da se na terenu izbore za loptu ili bolju poziciju.
Broj stradalih u fudbalu bio je veći od broja onih koji su život položili u mačevanju.
Prapočetak fudbala podsećao je na današnji američki fudbal u NFL, a prva utakmica odigrana je u Londonu 1170. godine. Istoričari tvrde da su timovi imali po desetak članova i da se takmičenje odvijalo između seoskih ekipa sve dok Edvard Drugi 1314. godine nije zabranio igru.
U izveštaju od 20. februara 1523. godine iz grada Alerstona piše da se fudbaler Džon Langbern smrtno povredio dok se borio za loptu sa Rodžerom Bridkirkom. U tome periodu je bilo sedam smrtnih slučajeva, a dva igrača su ostala da leže nepomično kada bi im se nož zario u telo posle duela, dok je jedan nesrećnik izgubio život zbog preloma noge.
Fudbal je do preseljenja na univerzitete bio treći sport po broju smrtnih slučajeva, iza rvanja i mačevanja. Tek kad je ušao u visoke škole, u 19. veku, fudbal je postao džentlmenski sport. Najstarija pravila igre bila su objavljena 1958. godine u takozvanom šefildskom kodu, a liga je osnovana 1888. godine, kada je Preston nort end bio pobednik takmičenja. U modernom fudbalu mečevi su trajali dva sata, a jedna ekipa imala je 20 fudbalera.