Golac: ’Večiti’ su četvrta klasa
Nekadašnji fudbaler Partizana Ivan Golac, a sada trener, rekao je da njegov bivši klub i Crvena zvezda spadaju tek u četvrtu klasu svetskog fudbala.
Povod za razgovor na tu temu za “Večernje novosti”, bio je 141. "večiti" derbi, završen pobedom crno-belih 2:0, a koji su obeležila brojna prepucavanja, posebno između dva kluba. Bilo je i unutrašnjih razmirica, bar što se tiče Crvene zvezde, gde je u centar pažnje dospela podela između igrača, na domaće i strance.
“Pre svega, ja sam građanin sveta, a dok sam igrao fudbal u Engleskoj, bio sam stranac. Zato mi i smetaju te podele i ružne priče, zato i nisam protiv igrača iz inostranstva. Ali pod jednim uslovom, moraju da budu mnogo bolji od naših. Ako su isti, ili slabiji, ako greju klupu ili gledaju utakmice sa tribina, onda sam protiv. Jer, u tom slučaju, oni zatvaraju vrata našim talentovanim klincima, a bolje je da ta deca sa 17, 18, 19 godina dobiju šansu, nego neki stranci koji ne poseduju kvalitet koji će podići nivo klupskog fudbala u Srbiji”, naglasio je Golac.
Na pitanje da je očito da ljubomora među igračima razara fudbal, ali i klupsku harmoniju, Golac je rekao:
“To je problem koji je nerešiv. A primera je hiljadu. Ponekad jedan stranac košta koliko 11 naših igrača. I to ne valja. Međutim, još je gore kada neko ko je doneo kvalitet, odmah odlazi dalje. Primer Brazilca Klea najbolje o tome govori. Partizan, umesto da ga sačuva još godinu dana da pored njega mlađi uče, a da onda zaradi duplo više novca, požurio je da ga odmah udomi. I to gde? U Kini. I šta se onda događa? Izbaci te Šamrok, ispadneš smešan protiv Genka, pa se dičiš trijumfom nad Zvezdom”.
Iako je u Srbiji svaki trijumf u ‘večitom’ derbiju bitan, Golac ima svoje mišljenje.
"Zavisi s koje strane se gleda. U poslednjem derbiju, pobedio je manje slab tim. A onda su počele da se ispredaju bajke. U Humskoj se samo zavaravaju, a onda zastanu u predvorju Evrope. A kao dan je jasno da i Zvezda i Partizan pripadaju tek trećoj ili četvrtoj evropskoj klasi. Da je to genetski kod, pokazuje i primer Dinama. I Zagrepčani, baš kao i naši klubovi, služe za potkusurivanje u elitnom takmičenju”, naglasio je Golac i za takvu situaciju okrivio i medije.
“Piše se i priča sve i svašta, pravimo fudbalere za poluvreme. Onda se i oni zanesu i stvarno pomisle da su postali igrači. Klubovi i Savezi koriste medije da daju iskrivljenu sliku naše stvarnosti, a jasno je da je ona bolesna i defektna. A da bi se krenulo nabolje, mora da se sruši ono najgore. Mora da se menja od A do Š, bez velikog reza nema boljitka”, istakao je Golac, “Šta kod nas predstavlja uspeh? Ono što lopovi, prevaranti i manipulatori predstave kao uspeh. Oni lažu, obmanjuju, lako zatvaraju svoju priču. A oni drugi gledaju sa strane, neće da se zameraju i rezonuju: „Baš me briga, oni imaju lovu“”.
Golac je istakao i kako tome stati na put.
“Bez prave organizacije nema ništa. Fudbal odavno nije samo ljubav i zabava, već veliki biznis koji donosi ogroman profit. A to opet znači da je reč o ozbiljnom poslu. I da bismo izašli iz mulja i krenuli asfaltnim putem, moraju svi imati isti zadatak. I država i struka i mediji! Inače, ode mast u propast, jer ne postoje sankcije za glupost”, zaključio je Golac i dodao da struka u Srbiji i ne postoji, “Kako i da je imamo, kada ne postoje kriterijumi, kada svako bira trenere. I važnija je dobra veza od skautinga, informacija i komunikacije, tri elementa koje svaki dobar stručnjak mora da poseduje. Malo je onih koji vole igru, a još manje onih koji je razumeju. Naši takozvani treneri zastrašujuće su nesrećni, uništeni”.