4
Četvrtak 04.08.2011.
22:25

LE: Zvezda demolirala Ventspils

Fudbaleri Crvene zvezde plasirali su se u četvrto kolo kvalifikacija za Ligu Evrope, pošto su u revanšu deklasirali letonski Ventspils rezultatom 7:0 (4:0) na svojoj Marakani.

Dvostruki strelac Kristijan Borha i Miloš Dimitrijević

Prvi meč dobili su crveno-beli sa 2:1. Zvezda će narednog rivala saznati sutra u 13,30 sati, za kada je zakazan žreb u Nionu.

Golove su postigli Martinez (autogol) u 13, Kaluđerović u 23 i 50, Lazović u 26, Borha u 41 i 70 i Mezenga u 60 minutu.

Utakmici je prisustvovalo nešto malo manje od 40.000 gledalaca koji su priredili fantastičnu atmosferu na našem najvećem stadionu.

Sjajna koreografija na "Severu"

Iako su gosti imali početnu inicijativu i pokazali su da nisu došli da se brane, nisu uspevali da iznenade večeras odličnog golmana Bajkovića. Nekoliko puta su igrači Venspilsa zapretili, a u sedmom minutu su zamalo i poveli. Višnjakovs je dobio sjajnu loptu, izašao sam ispred Bajkovića sa leve strane, ali je golman Zvezde odlično intervenisao i spasao 'crveno-bele', što je bilo od prilike sve od gostiju.

Samo nekoliko minuta kasnije odlično je probio Kadu, ali je slabije šutirao pa je golman Ventspilsa pokupio loptu. Inicijativa Zvezde ispatila se već u sledećem napadu. Borha je izborio korner koji je sa leve strane izveo Kadu, a pošto je Borha samo zakačio loptu, ona se odbila od napadača Federiao Martinesa i završila u golu Ventspilsa.

Zvezda je nastavila da kontroliše igru i već u 23. minutu je stigla do drugog gola. Kadu je ponovo ubacio loptu u kazneni, ovaj put je sa leve strane skroz na desnoj pronašao Mikića, koji je glavom spustio na prvu stativu gde je bio Andrija Kaluđerović i lako sproveo u mrežu.

Gostujući navijači Ventspilsa razvili transparent "Kosovo i Metohija - Srce Srbije"

Samo dva minuta kasnije Zvezda je vodila sa 3:0. Kadu je izborio faul na skoro 30 metara od gola rivala. Loptu je uzeo Darko Lazović koji je sjajnim snažnim, a preciznim šutem u gornju levi ugao savladao Vlasovsa za novu radost navijača.

Zvezda se tu nije zaustavila, nastavila je da napada, a desetak minuta posle trećeg gola Kaluđerović je bio blizu svog drugog pogotka, ali je posle glavom šutirao pored gola. Ipak, domaćin je do kraja poluvremena uspeo da postigne i četvrti gol. Kolumbijac Borha, koji je bio jedan od najzapaženijih igrača Roberta Prosinečkog, dobio je loptu na levoj strani kaznenog prostora, namestio se na desnu nogu i onda sjajnom dijagonalom pogodio gornji ugao gola Ventspilsa.

Već u trećem minutu nastavka meča Zvezda je propustila sjajnu šansu za peti gol. Duško Tošić je odlično prošao po levoj strani, ušao u kazneni prostor, a njegov čuvar je u želji da mu oduzme loptu oborio Zvezdinog beka. Penal je izveo kapiten Nenad Kovačević koji je loptu poslao u desnu, golmana Vlasovsa u levu stranu, ali nije zatresao mrežu jer je pogodio stativu.

Ipak, ne dugo zatim pukla je "petada" jer se Andrija Kaluđerović ponovo odlično ubacio po levoj strani posle sjajnog pasa u kazneni prostor i iz prve nadmudrio golmana Vlasovsa poslavši loptu po zemlji uz bližu stativu.

Ubrzo je šansu dobio je i Zvezdin junak iz prvog meča Bruno Mezenga. Posle samo nekoliko minuta na terenu Brazilac je pogodio i na domaćem terenu. Zvezda je kombinovala po levoj strani, Kadu je proigrao Tošića koji je bio u ofsajdu, sudije to nisu sankcionisale, a pas Zvezdinog beka u mrežu je ubacio Mezenga koji je uklizao sam na pet metara gde nije imao pratioca.

S obzirom na rešen meč trener Robert Prosinečki odlučio je da u poslednjih 25 minuta da šansu i 16-godišnjem Filipu Jankoviću koji je zamenio Kadua. On je drugi najmlađi fudbaler u istoriji kluba koji je nastupio na nekoj zvaničnoj utakmici, pošto je za jedan dan mlađi nego što je bio Dejan Stanković na svom debiju 1995.

'Crveno-beli' su nastavili da pune mrežu rivala. 15 minuta pre kraja Zvezda je povela sa 7:0, a svoj drugi gol, skoro identičan prvom, postigao je Kristijan Borha. Ovim golom Zvezda je stigla do najubedljivije pobede od raspada bivše Jugoslavije.

Trener Robert Prosinečki bio je izuzetno zadovoljan posle meča i rekao je da je njegova ekipa pored odličnog rezultata priredila fenomenalnu igru.

Crvena zvezda - Ventspils 7:0 (4:0), prvi meč 2:1

Martines 13ag, Kaluđerović 23, 52, Lazović 25, Borha 42, 75, Mezenga 60

Crvena zvezda: Bajković - Mikić, Vilotić, Mijailović, Tošić - Kovačević (Ćosić 62'), Dimitrijević, Kadu (Janković 67'), Lazović, Borha - Kaluđerović (Mezenga 54').

Ventspils: Vlasovs - Postnikov, Tukura, Savčenkovs, Šimbura - Gabovs, Kosmačovs, Laizans, Rugins - Martines, Višnakovs.