0
Sreda 09.12.2009.
22:31

LŠ: Pobeda i prolaz za Inter i Štutgart

Fudbaleri Intera su pobedili šampiona Rusije Rubin iz Kazanja sa 2:0, Barselona u Kijevu preokrenula i pobedila Dinamo sa 1:2, Fiorentina iznenadila Liverpul i slavila sa 1:2, Štutgart pobedom nad Unireom 3:1, obezbedio plasman među 16 najboljih evropskih ekipa.

U sredu su odigrani poslednji mečevi u grupnoj fazi Lige šampiona po grupama E, F, G i H, a prolazak u osminu finala elitnog takmičenja večeras su pobedama obezbedili Inter, Barselona, Štutgart i Olimpijakos.

Najzanimljivije je bilo u Grupi F, u kojoj je Inter pobedom nad ruskim Kazanom rezultatom 2:0, uspeo da obezbedi završnicu Lige šampiona. Prvi trijumf na "Đuzepe Meaci" posle više od godinu dana učestvovanja u evropskim takmičenjima, "neroazurima" su doneli Samjuel Eto i Mario Baloteli golovima u 31. i 64. minutu.

Mladi italijanski reprezentativac je kod prvog gola Etou asistirao petom, a drugi je postigao odličnim šutem iz slobodnog udarca sa 25 metara, pa je svakako zaslužio epitet najboljeg pojedinca meča, a vrhunsku partiju protiv večeras odličnih, ali neiskusnih igrača Rubina, pružio je i kapiten Intera Havijer Zaneti. Dejan Stanković je odigrao uvodnih sat vremena, ali je morao van terena zbog povrede zadnje lože.

Inter je zauzeo drugom mesto u ovoj grupi, pošto je Barselona trijumfovala na gostovanju kijevskom Dinamu sa 1:2. Iako je domaćin poveo na "Valeriju Lobanovskom" golom Artema Milijevskog, Ćavi i Mesi su potpuno preokrenuli meč golovima u 45. i 84. minutu.

U Grupi E, ekipa Liona demonstrirala je silu protiv mađarskog Debrecina pobedom od 4:0, ali je ostala na drugoj poziciji, jer je Fiorentina priredila novo i neprijatno iznenađenje navijačima Liverpula, pošto ih je na "Enfild Roudu" porazila sa 1:2.

"Crveni" su poveli golom Benajuna, ali u drugom poluvremenu momci iz Firence su poravnali preko Jorgensena, da bi Đilardino u nadoknadi vremena doneo pobedu i prvo mesto u grupi za italijansku ekipu.

Veliku pobedu vrednu prolaska u osminu fnala LŠ ostvarila je ekipa Štutgarta i to protiv rumunske Uniree rezultatom 3:1. Domaćin na "Dajsleru" pogodio je mrežu Uniree čak tri puta u uvodnih 11 minuta meča, pa je duel bio rešen svake neizvesnosti. Strelci za "švabe" su bili Marika', Treš i Pogrebnjak, dok je Semedo uspeo samo da smanji početkom drugog poluvremena.

Prvo mesto u Grupi G, ostalo je u vlasništvu Sevilje koja je na svom "Sančez Pishuanu" pobedila Renđžeres sa 1:0, golom Fredija Kanutea iz penala.

U Grupi H, Standard našeg Milana Jovanovića u poslednjem minutu je izjednačio protiv AZ Alkmara na 1:1, čime je spasio treću poziciju i učešće u Ligi Evrope. Holandski tim je poveo golom Lensa u 42. minutu, ali je golman Bolat otišao u protivnički šesnaesterac i glavom doneo radost domaćim navijačima u poslednjim trenucima utakmice.

Prvi u ovoj grupi ostao je Arsenal iako je izgubio u Pireju od domaćeg Olimijakosa rezultatom 1:0. Meč je odlučio Leonardo u 47. minutu meča.