Koplje sudbine
Bombe, pištolji, topovska đulad i moderno oružje sadašnjice simboliše razaranje i smrt. U prošlosti je koplje bilo simbol života. Zato se oko ovog predmeta koji se danas pominje uglavnom samo na Olimpijskim igrama vrzma bogata istorija. Vreme je pregazilo njegovu upotrebu, ali ne može da izbrišu misterije koje ga okružuju.
Koplje se pravilo u različitim oblicima i veličina u svim civilizacijama širom sveta. Smatra se da je čovek prvo osmislio ovo primitivno oružje kako bi doneo večeru za porodicu. Drevna koplja su se izrađivala od drveta, zatim su vremenom dobijala novo ruho od bronze i na kraju su izlivena u čeliku. Antički ratnici poput rimskih legionara ne mogu da se zamisle bez koplja.
Hrišćanska legenda koja kopka znatiželju čoveka kaže da je Longin, rimski legionar, kopljem probo rebro Isusa Hrista tokom raspeća, i tako mu prekratio muke. Smatra se da ovo oružje ima neopisive moći. Mnoge nacije tvrde da baš oni imaju ovu relikviju i da je ona zaslužna za spasenje sina Božjeg. Tri koplja privlače ljubitelje mističnog.
Austrijanci u glavnom gradu čuvaju primerak za koji tvrde da je Koplje sudbine. Skriveno je u carskoj riznici i njegovo poreklo je obavijeno velom tajne. Krasi ga natpis "ekser našeg Gospoda" zbog klina za koji se smatra da je potekao baš s Hristovog raspeća. Jermeni takođe imaju koplje za koje veruju da je ono olakšalo muke velikom mesiji. Vatikan, pak, ispod kupole Bazilike Svetog Petra skriva oružje za koji mnogi smatraju da ima neobjašnjive moći.
Potraga za relikvijama
Koplje, umočeno u Hristovu krv, uz Sveti gral je objekat o kome su ispredana mnoga predanja. Znatiželjni ljudi su čitav život posvetili tražeći ove relikvije. Ovi istraživači nesumnjivo veruju u njihovo postojanje i smatraju da su izloženi primerci Koplja sudbine samo blede kopije originala. Oni tumače istorijske spise u nadi da će pronaći ključ nebeske moći kao i tačnu lokaciju svetih predmeta.