Mostovi nečastivog
Tačan broj prelaza preko vode na svetu nije poznat ali se veruje da samo u Americi postoji oko 600.000 mostova. Sve ih je sagradila ljudska ruka, a neki su toliko magični da se o njihovom nastanku ispredaju legende, pa su često inspiracija umetnicima, folkloru i ljubiteljima mističnog.
Đavolji most u Ceredigonu u Velsu, jedan je od najbizarnijih građevina zbog svoje strukture. Čine ga tri mosta na reci Munah koji leže jedan iznad drugog. Najstariji je građen od 1075. do 1200. godine i služio je kao potpora za skele kad se gradio novi kameni most 1753. godine.
Nakon što je i kameni most popustio, sagrađen je metalni 1901. godine. Priče kažu da je graditelj đavo glavom i bradom. Stvorio ga je u zamenu za prvu dušu koja pređe novu ćupriju. Pakt je sklopljen između žitelja i nečastivog, pa je ubrzo nikao most koji nijedan smrtnik nije mogao da izgradi. Kada je došlo vreme za naplatu duga, jedna starica je nadmudrila sotonu, tako što je bacila hleb na sredinu mosta, za kojim je pojurio pas i postao prva duša koja ga je prešla.
Još jedna tvorevina koja je opstala do danas i okuplja znatiželjne poglede i ljubitelje okultnog nalazi se u Maljoretu u Španiji.
Most Svetog Bartolomea, poznatiji kao Đavolji, sa jedne strane ga krase ostaci rimske trijumfalne kapije dok je na sredini misteriozna kula koja podseća na kapelu. Služila je kao veza koja je držala most kako se ne bi srušio. Oštećen je za vreme građanskog rata u Španiji, ali je 1965. godine obnovljen.
Razne legende se ispredaju o ovom mostu, ali najpoznatija govori da na sredini mosta vreba đavo, jer se događalo da ljudi koji u gluvo doba noći pokušaju da ga pređu naprosto iščeznu.
Prikaza u noći
U Americi je naširoko poznato zanimanje - istraživač paranormalnog. Ovi avanturisti krstare svetom u potrazi za neobjašnjivim pojavama koje uhode ljude. Ovakvi ukleti mostovi su im popularne destinacije na kojima postavljaju kamere i savremenu opremu ne bi li ulovili prikazu u gluvo doba noći.