Neotkrivena tajna Kovčega zaveta
U Starom zavetu je opisano postojanje Kovčega zaveta, u kome su složene ploče na kojima je zapisano svih deset Božijih zapovesti. Ovaj kovčeg je simbol Božjeg saveza sa Jevrejima, napravljen je po Božjoj zapovesti i Mojsijevom uputstvu. Kovčegu se trag gubi 587. godine pre nove ere, tokom razaranja Solomonovog hrama u Jerusalimu i do danas je njegova sudbina ostala nepoznata.
Jedini opis i svedočanstvo da je on uopšte postojao zabeleženi su u Svetom pismu. Opisan je detaljno, čak su navedene i dimenzije "2,5 lakata u dužinu i 1,5 lakat u širinu". Poklopac je, kako piše, prekriven zlatom, sa dva zlatna koluta u kojima su položeni drveni štapovi, koji su korišćeni kao ručke. Kovčeg je još, kako je opisano, ukrašen i sa dva zlatna kipa anđela Heruvima, koji su gledali jedan u drugog.
Jevreji su, po predanje, ovaj kovčeg, na svim putovanjima, nosili ispred naroda i to kao simbol napredovanja. Isključivo su ih nosili sveštenici jer je, navodno, zapisano da je svima drugima - donosio nesreću!
Godinama se arheolozi trude da pronađu misteriozni kovčeg, ali je do danas ta potraga ostala bezuspešna. S vremena na vreme, pojavljivali su se pojedinci koji su tvrdili da su pronašli ovaj vredan predmet. Jedan od njih je i arheolog Ron Vajat, koji je 1989. godine, ispod planine Morijah, tvrdio kako je navodno, pronašao kovčeg. Međutim, za to nije imao dokaze. Osim njega, mnogi arheolozi su se prijavljivali, kako kažu, sa grandioznim otkrićima, ali niko od njih za svoje tvrdnje nije imao čvrste dokaze.
Da li je Kovčeg zaveta u Etiopiji?
Postoje i tvrdnje koje kažu da se kovčeg čuva u crkvi u Aksumu, u Etiopiji. Navodno, položen je u riznici crkve i to u delu gde imaju pristup samo glavni sveštenici. Međutim, ni ovu tvrdnju naučnici nisu uspeli da dokažu, pa je do danas ostalo nerazjašnjeno da li je kovčeg uopšte postojao i, ako jeste, gde se danas nalazi.