Kandža ptice moa
Pre nešto više od tri decenije, tim arheologa je, unutar velikog pećinskog sistema na planini Oven, na Novom Zelandu, pronašao ogromnu kandžu koja je očuvana kao da njen vlasnik uginuo nedavno. Koža i meso su u potpunosti očuvani, a njena veličina je ukazivala da nije reč ni o jednoj poznatoj vrsti koja je danas poznata nauci.
Pronađeni ostaci su odneti na analizu i rezultati su bili fascinantni. Naime, utvrđeno je da je misteriozna kandža stara najmanje 3.300 godina i da je reč o mumificiranim ostacima praistorijske ptice moa, koja je s lica zemlje nestala odavno.
Ovo nije prvo otkriće ostataka ovih ptica. Prva su zabeležena još 1839. godine, kada su pripadnici lokalnog Maori plemena prijavili da su pronašli u koritu reke nebrojene ostatke ove ptice, i to cele skelete. Od tada su pronađene hiljade kostiju, zajedno s mumificiranim ostacima, i to na mestima koja su pružala prirodno idealnu sredinu za očuvanje, kao što su provetrene i suve pećine.
Planiraju kloniranje
Zbog dobre očuvanosti pronađenih ostataka, u naučno-istraživačku trku su se uključili i japanski genetičari, s namerom da izdvojene DNK iskoriste za kloniranje, a time i oživljavanje ove drevne, praistorijske ptice. Vlasti u Novom Zelandu su s interesovanjem prihvatili ovu mogućnost, pa je šansa da se u narednih pedeset godina ovo i desi realna.