Tajna paukove mreže
Svilena nit koju pauk luči je samo 0,004 mm debljine i smatraju je najčvršćom materijom na svetu. Snažnija je od bilo koje druge materije identične debljine. Način na koji pauk proizvodi niti i na koji način ih koristi, nije tajna za nauku, međutim, još je misterija hemijski sastav svilenih niti koje imaju fantastične karakteristike.
Poznato je da pauci imaju šest različitih žlezda na telu i da proizvode različite niti, zavisno od potrebe. Iz žlezde izlazi proteinska tečnost koja u dodiru s vazduhom postaje čvrsta. Upravo taj momenat kada se tečnost transformiše u čvrstu materiju naučnici pokušavaju da odgonetnu.
Paukove mreže mogu da budu ogromne, što nas u prirodi može dovesti u neprijatnost. Najveća, do sada zabeležena, okruglog oblika, imala je oko dva metra u prečniku, a druga je bila bezmalo četiri kvadratna metra.
Osim ovoga, u Pakistanu je, pre par godina, zabeležen prirodni fenomen kada su pauci, bežeći od poplave, formirali ogromnu mrežu koja je prekrila petinu teritorije ove države.
Nit snažnija od čelične
Nit paukove mreže je snažnija od niti najboljeg čelika istog prečnika, snažnija je čak i od najsnažnijih sintetičkih materijala kao što je kevlar od kog se prave pancirna odela. Paukova mreža se odlikuje izuzetno malom težinom. Jedno zanimljivo poređenje nam govori o tome koliko je proteinski materijal od kog je mreža sačinjena lagan - nit paukove mreže koja bi bila dužine obima naše planete bi bila teška oko 500 grama.