Rajske bašte Fajndhorna
Postoji jedno mesto na svetu gde cveće cveta zimi, ruže rastu preko dva metra visine, a povrće dostiže kilogramske težine. Ovde je pronađena glavica kupusa teška 9,6 kilograma. Reč je o mestu Fajndhorn koje se nalazi na severu Škotske, u blizini zaliva Morej. Naučnici nemaju objašnjenje kako su stanovnici ovo uspeli, a njihov odgovor je jednostavan, ostvarili su jedinstvo čoveka i prirode, koristeći mitološka bića i duhove, oni gaje ovaj raj na zemlji. Na skoro neplodnom, kamenom i peskovitom zemljištu, šibanom severnim vetrovima i kišom, nalaze se predivne bašte.
Ovu komunu je 1962. godine osnovao jedan bračni par Piter i Ajlin Kedi, zajedno sa svojom prijateljicom Doroti Meklin. Bavili su se okultizmom i meditacijom. U prvo vreme, kada su se doselili, njihove metode su nailazile na podsmeh lokalnog stanovništva, jer, radi se o području koje je neplodno.
Njihova metoda je zasnovana na verovanju da svaka biljka ima svog anđela koji o njoj brine. Oni su te anđele nazvali deve, i smatraju da su to božanska bića koja su, u hijerarhiji, na putanji između ovozemaljskih pa do najviših kosmičkih entiteta.
Nevidljiva bića
Deva je, inače, reč sanskritskog porekla, a znači "onaj koji svetli". Inače, srednjovekovni okultisti i filozofi, opsednuti traganjem za kamenom mudrosti, čvrsto su verovali da su sve stvari na Zemlji zapravo kombinacija četiri elementa - zemlje, vazduha, vatre i vode, u kojima žive, i o kojima brinu nevidljiva bića - elementali.
Deve, smatraju oni, odlučuju u kom smeru će se energija kretati i koliko će koja biljka dobiti istu. One odlučuju hoće li nešto uspeti ili ne kao i hoće li čovek imati koristi od toga. Kedijevi i ostali meštani su, po sopstvenim tvrdnjama, naučili da komuniciraju s ovim nevidljivim bićima, a rezultat toga je bajkoviti vrt u kome uspevaju sve kulture. Zahvalnost za uspeh duguju anđelima, kojih, kako kažu, ima bezbroj, jer, svaka biljka ima svoju devu koja o njoj odlučuje i brine.