Vidi li se baš Kineski zid iz svemira?
Godinama je bilo prihvaćeno svedočanstvo ruskih i američkih astronauta da je Kineski zid jedina ljudska tvorevina na Zemlji koja se bez teleskopa može videti iz kosmosa. Kinezi su dobro iskoristili ovu činjenicu, naročito za razvoj turizma, ali ne samo to, već su ovaj podatak uvrstili i u svoje udžbenike. Međutim, 2003. godine, kada je Jang Livej, kineski astronaut, 24 časa kružio po Zemljinoj orbiti, Kinezi su doživeli veliko razočaranje jer, kako je tada izjavio, Kineski zid se iz orbite ne vidi.
U prvom momentu Kinezi su prihvatili njegovo svedočanstvo i odlučili da ranije tvrdnje odstrane iz školskih udžbenika. Ali, pre nego što su to sproveli u delo stigli su snimci koje je, običnim aparatom, napravio drugi astronaut, Leroj Čijao. Na fotografijama se lepo vidi krivudava linija Kineskog zida u predelu severno od Pekinga. Autentičnost snimaka potvrdili su Kineska akademija nauka i stručnjaci NASA.
Danas se zna da Kineski zid nije jedini koji se iz svemira vidi golim okom. Na nekim drugim snimcima su i egipatske piramide, auto-putevi, duge pruge, kanali, čak veliki aerodromi, mnogo šta što je na Zemlji stvorila ljudska ruka.
Razjašnjena nedoumica
Misterija je razjašnjena. Satelit obiđe Zemlju na svakih 90 minuta, krećući se brzinom od osam kilometara u sekundi, na visini od oko 360 kilometara, ali nije uvek na istoj putanji. Za snimanje moraju da postoje izuzetno povoljni vremenski i astronomski uslovi. Tako se Kineski zid, ali i druge gorostasne građevine na Zemlji, mogu videti samo po dnevnom svetlu, ali ako je dan vedar i to samo jednom u svaka tri meseca.