Pucanje Afrike
Promene na Zemlji se uvek odvijaju neprimetno. Naš životni vek je suviše kratak da bi čovek mogao da primeti menjanje toka reke, izdizanje planine ili utanjanje doline. Ipak, u severoistočnom afričkom Afarskom trouglu, pojavile su se stotine pukotina koje su rascepile pustinjsko tlo koje se, tom prilikom, spustilo za više od 100 metara. Naučnici su primetili da se iz dubine pojavljuje magma koja formira nešto što liči na buduće okeansko dno. Geološki, izgleda kao da će Crveno more uskoro poplaviti region, a da će novostvoreni okean razdvojiti Afriku.
Iz nekih pukotina izbija para temperature i do 400 °C dok se iz drugih širi zvuk ključale magme i miris sumpora. Velike pukotine su duboke po nekoliko desetina metara, a dugačke po nekoliko stotina. Vidljivi su i tragovi skorašnjih vulkanskih erupcija koje su se desile krajem 2005. godine.
Visoravni koje okružuju za sada sprečavaju prodiranje Crvenog mora, međutim, erozije i pomeranje tektonskih ploča polako smanjuju visinu ovog prirodnog bedema.
Lanac vulkana, koji se proteže duž 6.000 km istočnoafričkog procepa predstavlja sliku ubrzanog raspadanja kontinenta. U nekim područjima, oko spoljašnjih krajeva, zemljina kora se već otvorila čime je stvorila prostor za magmu. Iskustvo govori da bi magma morala da se nalazi u kori, ispod pukotina, jer je to ono što se dešava u okeanima.
Međutim, ne samo da je ogroman bazen u Afarskom trouglu izuzetno dubok, već se on nalazi i ispod uspavanog vulkana Badi, nedaleko od mesta pojave magme 2005. godine.
Dr Džejms Hamond, seizmolog sa Univerziteta u Bristolu, kaže: "Na kraju će se razdvojiti. More će poplaviti područje i počeće se stvarati novi okean. Delovi Etiopije i Somalije će se odvojiti, stvoriti novo ostrvo, a mi ćemo imati manju Afriku i veliko novonastalo ostrvo koje pluta Indijskim okeanom".