Fenomen telekineze
Izraelac Uri Geler je prvi koji je pred posmatračima 1973. godine uspevao da savije metalne kašike tako što ih je lagano dodirivao vrhom prsta. Veruje se da je uspeo da zaustavi sat Big Ben u Londonu tako što je usmerio psihičku energiju gledalaca na sat.
Govori se da je pomagao policiji u hvatanju kriminalaca i da pomoću telepatije on može da pogodi broj koji druga osoba zamisli jer ga upravo on i natera da zamisli taj broj. Uprkos svemu, telekineza kao pojava nije priznata a s tim ni naučno objašnjena, ali je fenomen ipak dobio ime "geler efekt".
Pokretanje objekata snagom svoje volje se zove telekineza, ali nije je moguće naučno objasniti. Veruje se da svi imamo ovu sposobnost koja je nerazvijena, zakržljala. Jedna teorija kaže da je predmete moguće pomeriti snagom volje, dok drugi tvrde da je upravo volja ta koja koči tu moć. Naime, snagom volje čovek prekida energetsko polje nakon čega je nemoguće voljno pokrenuti neki predmet.
Do fenomena dolazi, veruje se, kada se čovek meditacijom sjedini s predmetom koji želi da pomeri nakon čega taj predmet postaje deo energetskog bića pa je pomeranje sjedinjenog predmeta lako.
Neistraženi vidovi energijeOva pojava predstavlja poseban domen istraživanja parapsiholoških pojava i odnosi se na uticaj psiholoških doživljaja čoveka na fizička dešavanja kao što je pokretanje predmeta. Ne postoje dokazi da ovakav fenomen zaista postoji, ali postoje osobe koje veruju u to i smatraju ih natprirodnim a neki se čak trude da to objasne s naučnog aspekta. Oni to objašnjavaju postojanjem novih i neistraženih vidova energije i prirodnih zakonitosti koje još nisu otkrivene. |