Operacije gojaznih o trošku RZZO u februaru
U Multidisciplinarnom centru za lečenje gojaznosti Kliničkog centra Srbije svake srede obavljaju se pregledi i sprovodi terapija kod ekstremno gojaznih pacijenata. Oni za koje tim vrhunskih stručnjaka proceni da im je neophodno operativno lečenje, biće u februaru 2011. podvrgnuti i hirurškom zahvatu, pišu "Novosti".
U razgovoru za "Novosti" doc. dr Đorđe Bajec, direktor Kliničkog centra Srbije, kaže da je Republički zavod za zdravstveno osiguranje obezbedio novac za prvih 30 operacija. Stručnjaci iz Norveške operisaće tri, a ostale pacijente zbrinuće naši stručnjaci u saradnji sa kolegama iz Osla.
"Pored ekstremne gojaznosti, ovi pacijenti imaju i druge udružene bolesti, pa njihovo lečenje iziskuje rad od endokrinologa do hirurga, nutricionista, dijetetičara, psihologa i psihijatara", objašnjava dr Bajec.
"Tehnički smo potpuno obučeni za tu vrstu hirurgije. Naši specijalisti usavršavali su se u svetskim centrima, a pre mesec dana 12 lekara iz KCS bili su u Oslu i videli sve procedure rada tamošnjeg centra."
Sada se, ističe sagovornik "Novosti", nove metode svode na stavljanje prstena oko želuca radi njegovog sužavanja, i bajpas malog dela želuca koji se povezuje sa tankim crevom, što je i dalo najbolje rezultate.
"Reč je o ozbiljnoj hirurškoj proceduri, koja je tehnološki za 21. vek", precizira dr Bajec.
Zahvat se radi laparoskopijom, minimalnom invanzivnom hirurgijom. Metod omogućava da se ogroman rezervoar želuca smanji kako bi primao malu količinu hrane. Pacijent posle intervencije ne oseća glad, a hrana brzo prelazi u tanko crevo. Neophodne materije iz hrane pravilno se iskoriste, a ostatak koji bi gojio pacijenta brže odlazi kroz digestivni trakt.
Doktor Bajec ukazuje da je hirurgija samo jedan segment u lečenju ekstremno gojaznih osoba. Kao i svuda u svetu, i u KCS se obavlja preoperativna priprema pacijenata.
"Bitno je da on hoće i psihološki da sarađuje. Posle hirurškog lečenja oseća se kao ponovo rođen. Na drugi način razmišlja o hrani, nije gladan... A gubitak telesne mase produžava i život."
U Srbiji ima između 10.000 i 15.000 ljudi koji su pregojazni i kandidati su za operaciju, a hirurška procedura za jednog pacijenta Fond koša oko 3.000 evra.
Zahvati će se raditi na Prvoj hirurškoj klinici, i u toku je rekonstrukcija operacionog bloka i odeljenja gde će ležati operisani pacijenti.