Generisan veštački srčani mišić
Američki naučnici su uspeli da generišu aktivno mišićno tkivo srčane kese miševa, odvajanjem matičnih ćelija tkiva srčanog mišića od drugih vrsta ćelija u srčanom tkivu, čime su učinili veliki korak ka tome da jednog dana bude moguće obnavljanje tkiva ljudskog srca za svaki tip oštećenja i svakog pacijenta individualno.
Naučnicima je već odavno poznato da se srce sisara, pa i čoveka, sastoji od velikog broja različitih tipova ćelija, koje nastaju od dva različita tipa matičnih ćelija.
Profesor Kenet Čen sa Harvard univerziteta i njegovi saradnici su, pomoću spektra zelenih i crvenih fluoroscentnih belančevina, kojima su modifikovana tkiva embriona miševa, uspeli da razjasne koji je tip matičnih ćelija tih životinja odgovoran za stvaranje upravo mišićnog tikiva srčane kese i kroz koje faze transformacije ove ćelije prolaze, stvarajući na kraju tkivo srčanog misića.
U svojim daljim eksperimentima grupa naučnika je uspela da na osnovu tih matičnih ćelija, odvojenih od ostalih, stvori aktivnan srčani mišić, objavljeno je u časopisu "Sajens" (Science).
Autori članka smatraju da ovaj postupak može da se razvije u medicinskoj praksi, u kojoj će se koristiti za selekciju matičnih ćelija, jedinstvenih za svakog pacijenata. Na bazi tih ćelija biće moguće stvaranje novog srčanog tkiva.