Deca ne treba da gube nastavu zbog vaški
Većina dece na severnoj hemisferi vraća se ovih dana u školu, a kao i svake godine prodaja proizvoda protiv vaški će porasti.
Deca koja imaju vaške najčešće se udaljuju iz američkih škola dok ih se ne otarase. Međutim, prema novim smernicama Američkog udruženja pedijatara, deca ne bi trebalo da gube nastavu zbog vaški.
Suprotno ustaljenom mišljenju, lekari kažu da vaške nemaju nikakve veze sa ličnom higijenom i ne mogu da se prošire na ostale delove tela.
|
Vaške su druge po redu, odmah posle prehlade, kada je reč o prenosivim bolestima, koje pogađaju školsku decu, navodi američka klinika "Mejo", a prenosi Glas Amerike.
Doktor Ranit Mišori iz medicinskog centra Džordžtaun u Vašingtonu kaže da stara pravila nisu dovela do rešenja problema jer, do trenutka kada se vaške primete u kosi, osoba ih već ima oko mesec dana.
Mišori smatra da uklanjanje iz škole u tom trenutku neće promeniti broj ostale dece koja imaju vaške, a ono što škole treba da urade jeste da kada se pojavi prvi slučaj to odmah i objave.
"Treba osigurati da svi provere svoju decu, sprovedu tretman kod kuće i vrate decu u školu sledećeg dana kao da se ništa nije dogodilo", kaže Mišori.
Američko udruženje pedijatara navodi da neki tretmani za uništavanje vaški, uključujući i preparate na recept, kao i one u slobodnoj prodaji, možda više nisu delotvorni zato što su vaške u nekim oblastima razvile otpornost na njih.
Doktorka Elen Rom, pedijatar u dečijoj bolnici u Klivlendu, smatra da je najjednostavniji i najjeftiniji tretman šampon s jednoprocentnim permetrinom.
Ona kaže da glavu treba našamponirati, ostaviti 10 minuta, isprati i zatim oprati posteljinu i odeću, a sledećeg jutra ponovo oprati posteljinu i odeću.
Lekari upozoravaju roditelje da pažljivo pročitaju listu sastojaka u proizvodima, koji se koriste protiv vaški, jer su neki od tih sastojaka zapaljivi, a drugi mogu da utiču na nervni sistem.
Zato neki roditelji više vole prirodne lekove kao što su maslinovo ulje, vazelin ili majonez. "Ne postoje naučna ispitivanja i studije koje su uporedile kućne lekove sa bilo kojim drugim tretmanom, tako da ne znamo da li oni daju rezultati, ali nisu toksični i za neke ljude su u tom smislu vrlo prihvatljivi", kaže dr Mišori