Menstrualni ciklus menja ženski mozak
Veličina mozga kod žene menja se tokom menstrualnog ciklusa, tvrde austrijski stručnjaci. Neki delovi mozga uvećavaju se i do dva odsto neposredno pred ovulaciju, što lepšem polu olakšava snalaženje u prostoru, ali i odabir potencijalnog partnera.
Profesorka Belinda Plecer sa Univerziteta u Salcburgu, u Austriji, uverena je da se tokom plodnijih dana veličina određenih delova mozga menjaju pod uticajem hormona.
Tim saradnika, ginekologa i neurologa, sa profesorkom Plecer na čelu obavio je skeniranje mozga žena u periodu njihovog redovnog mesečenog ciklusa.
Kod žena koje nisu koristile kontraceptivne pilule naučnici su ustanovili povećanje volumena moždane sive mase u regijama mozga "zaduženim" za orijentaciju i snalaženje u prostoru, ali i prepoznavanje lica.
Sve ovo pojačava sposobnost žena da prepoznaju lica, tela i okolinu, tvrdi Plecerova, i dodaje da im ovo pomaže da u periodu ovulacije, to jest tokom perioda najveće plodnosti, "lociraju najpogodnijeg partnera za parenje", prenosi časopis Nju sajentist (New Scientist).
Austrijski naučni tim je takođe otkrio da je ovaj efekat ipak kratkotrajan. Jer, posle ovulacije, porast nivoa progesterona izaziva "skupljanje" uvećanih delova na prvobitan volumen.
Naučnici su konstatovali da žene koje koriste antibebi pilulama imaju veći hipokampus i cerebelum, regije mozga odgovorne za memoriju i pokrete. "Pilule mogu intenzivirati tipično žensko ponašanje kao što su superiorna elokvencija i pamćenje", zaključila je profesorka Plecer.