Gojaznost kao bolest
Savremeni način života sa manje kretanja i većom upotrebom industrijski prerađene hrane pogoduje nastanku gojaznosti.
Gojaznost je jedna od najraširenijih bolesti današnjice, a vrlo često i uzrok velikog broja poremećaja i oboljena. Procenjuje se da je u Srbiji nešto više od polovine građana gojazno.
Kada se radi o izrazitoj gojaznosti pacijentima se preporučuje barijatrijska hirurgija. U zrelim godinama, kod izrazito gojaznih osoba dolazi do niza bolesti koje imaju sasvim ozbiljan karakter (dijabetes, hipertenzija, endokrinološka oboljenja, smetnje u disanju tokom sna i kardiovaskularne bolesti).
Nije retkost da se ove bolesti jave i kod mladih gojaznih osoba. Starije gojazne osobe su nekoliko puta više izloženi riziku od srčanog i moždanog udara u odnosu na svoje vršnjake normalne težine. Kod gojaznih osoba u svim godinama posebno trpe zglobovi i ceo lokomotorni aparat, što povećava mogućnost povreda.
Gojazni se najpre odlučuju za popularne dijete koje ne daju željene efekte. Zatim se obraćaju specijalistima za ishranu kada je problem gojaznosti već preterano izražen i nije ga moguće rešiti dijetom. Lekari se tada odlučuju da pacijentu savetuju hirurško smanjivanje želuca, čime se problem uspešno rešava u periodu od jedne do dve godine. Gojazna osoba nakon operacije smanjenja želuca mršavi mesečno između tri i sedam kilograma. Mršavljenje se veoma brzo pozitivno odrazi na hronične bolesti i opšte zdravstveno stanje. Neretko se dijabetes tipa dva potpuno izgubi nakon drastičnog mršavljenja.
Hirurško lečenje gojaznosti
Za hirurško rešenje problema gojaznosti (barijatrijska hirurgija) koriste se sleeve metoda (resekcija želuca) i gastrični bajpas. U oba slučaja radi se o hirurškom smanjivanju želuca, s tim što je prva metoda smanjivanja manje drastična. Uklanja se oko dve trećine želuca, a ostatak dalje nastavlja da vrši svoju ulogu. Hormoni koji su zaduženi za osećaj gladi se drastično smanjuju tako da osoba gubi apetit i mršavi. Varenje i apsorpcija hranljivih materija se odvija normalno.
Druga metoda, gastrični bajpas, podrazumeva uklanjanje sedam osmina zapremine želuca. Mali deo želuca koji preostaje se spaja sa tankim crevom, što utiče na smanjenu resorpciju hranljivih materija. Pacijent nakon operacije mora kontinuirano da koristi suplemente koji nadoknađuju hranljive materije. Postoji opcija mini gastričnog bajpasa, koja je nešto manje drastična u odnosu na klasičnu.
U sva tri slučaja neophodan je multidisciplinaran pristup lečenju koji uključuje rad hirurga, psihologa, interniste, endokrinologa, anesteziologa i nutricioniste. Pre operacije neophodno je uraditi neophodne analize i detaljnu dijagnostiku koja uključuje specijalističke preglede, analize kompletne krvne slike i urina, EKG, rentgenski snimak pluća, spirometriju, a u nekim slučajevima i gastroskopiju. Operacija se obavlja u opštoj anesteziji, najčešće laparoskopskom metodom, sa kojom je period oporavka veoma kratak.
Oporavak od operacije
Boravak u bolnici nakon operacije traje dva do četiri dana, u zavisnosti od opšteg stanja pacijenta. Pacijent se kod kuće oporavlja još nedelju-dve dana, nakon čega može bez problema da se vrati svojim obavezama. Najčešće je potrebno da se pacijenti pridržavaju dobijenog režima ishrane u dužem periodu kako bi se organizam adekvarno prilagodio promeni. Nakon gastričnog bajpasa uvodi se najpre tečna, zatim kašasta i na kraju, nakon mesec-dva mekša čvrsta hrana.
Atlas klinika - mesto koje vraća zdravlje
Specijalistički tim Atlas opšte bolnice je sada udružen sa ekspertima u barijatrijskoj hirurgiji iz Ljubljanskog Kliničkog centra na čelu sa doc. dr Blažom Trotošekom. Udruženo iskustvo u izvanrednim uslovima Atlas opšte bolnice, osiguravaju uspešno rešavanje problema gojaznosti na komforan način. Pacijentima je na raspolaganju vrhunska medicinska nega 24 sata dnevno, u stacionaru ili komfornim apartmanima sa internetom, televizijom i video nadzorom.
Ukoliko imate pitanja za naš stručni tim zakažite konsultacije na telefon: +381 11 785 88 88.