Za dva minuta do zdravih zglobova
Osteoartroze zglobova (kolena, kukovi...), povrede tetiva, ligamenata, mišića i hronični bolni sindromi koji su vezani za pomenuta tkiva predstavljaju težak terapijski problem i za pacijenta i za lekare.
Naime, osteoartroze zglobova, ako se pravilno ne leče, vrlo često i pored lečenja završavaju operacijom, tj. ugradnjom veštačkog zgloba.
Da li danas konačno možemo ovu bolest kontrolisati, usporiti, zaustaviti i time ipak sprečiti hirurški završetak? U poslednjih nekoliko godina aktuelni su najnoviji principi lečenja koje čini primena sopstvene krvi pacijenta.
Naime, dosadašnja istraživanja su pokazala da se krvna plazma koja sadrži obogaćene trombocite može regenerisati i obnoviti hrskavicu zgloba i sva povređena tkiva. Često se koristi kod profesionalnih sportista za brži i efikasniji oporavak tkiva: tetiva, ligamenata i mišića.
Platelet-rich plasma (PRP) sadrži različite faktore rasta, koji utiču na brže zarastanje i obnavljanje tkiva i hrskavice zgloba (produkcija kolagena.). Kombinacijom PRP i hijalurona (Cellular matrixa) u jednoj epruveti se ostvaruje snažniji i dugotrajniji efekat kod bolesnika s osteoartrozom zglobova. S druge strane, ovo je bezbedna metoda jer su komplikacije i rizici mali.
- PRP je derivat pune krvi pacijenta i nema imunobioloških prepreka u primeni, niti rizika od transmisivnih bolesti. Jedina kontraindikacija PRP je postojanje aktivnog tumora. Postupak primene PRP metode je sledeći: najpre se uzme određena količina krvi iz vene na ruci pacijenta i potom se krv obrađuje (traje par minuta). Postupkom se dobija izdvojena PRP, u posebnom špricu, sistem obezbeđuje potpunu sterilnost rastvora u špricu. Dobijena PRP se ubrizgava injekcijom u željenu regiju, a moguće je i PRP sjediniti sa hijaluronom u jednom špricu i tako aplikovati - kaže dr Karmela Filipović iz ordinacije Artfizio, gde se primenjuje ova metoda lečenja.
Važno je istaći da se u ordinaciji Artfizio metoda PRP vrši pod kontrolom ultrazvuka. Brojna istraživanja su pokazala da se primenom infiltracija pod kontrolom ultrazvuka obezbeđuje preciznija aplikacija, a od izuzetnog značaja je poštovanje principa sterilnog rada.
Biografija
Doc. dr Karmela Filipović je specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije. Medicinski fakultet u Novom Sadu završila je 1999. godine, specijalističke studije oblasti fizikalne medicine i rehabilitacije je položila 2006, potom je odbranila magistarske i doktorske studije. Doktorsku disertaciju pod nazivom "Glukozamin sulfat u lečenju osteoartroze kolena" odbranila 2013. godine na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu. Birana je u zvanje docenta na Katedri za medicinsku rehabilitaciju Medicinskog fakulteta u Novom Sadu. U periodu od 2011. do 2014. godine edukovala se iz oblasti ultrazvučne dijagnostike mišićno/skeletnog sistema i tim se u okviru zvanja uže bavi.