Podmukla ženska boljka: Rat sa endometriozom
Stres, preterana nervoza, ciklus je izostao. Usled svih nedaća ne obraćate pažnju, a nelagodnost u malom stomaku zanemarujete. Još jedan mesec prolazi. Alarm u glavi se pali i odlazite kod ginekologa. Dijagnoza - endometriozna cista na levom jajniku.
Nakon šoka i neverice nastupaju analize. Tumor markeri i praćenje. Cista nije dovoljno velika da bi se odstranila. Prepisuje se hormonska terapija, a ostaju nada i čekanje da se ova neman neće proširiti.
Genetski faktori
Smatra se da devojke koje u porodici imaju slučajeve koji imaju endometriozne ciste, imaju veću šansu da i one u nekom periodu uđu u koštac sa istim demonom. O bilo kojoj boljci da je reč, genetske predispozicije ne treba zanemariti.
Endometrioza je uglavnom bolni poremećaj u kojem tkivo koje se u normalnim slučajevima nalazi unutar materice (endometrijuma) "otrgne" i kao parazit krene da raste izvan nje. Kada ćelije sluznice zalutaju iz materice, na svom putu najčešće napadaju jajnike i jajovode i tu se nastanjuju.
Ukoliko se endometriozne ciste ne leče, one "gutaju" jajnike i san o potomstvu postaje misaona imenica. Iako je bolest otkrivena 1860. godine, stručnjaci još ne mogu sa sigurnošću da tvrde koji su uzroci njenog nastanka, ali sve više studija pokazuju da su stres i obilna menstrualna krvarenja glavni krivci.
Krv nosi ove ćelije sluznice i omogućava im da se nastane u delovima reproduktivnih organa. Stoga je terapija antibebi pilulama prva pomoć. Kada ciklus prestane, smanjuje se šansa da se ciste uvećavaju i šire. Najčešći simptomi ove boljke su bolne, neredovne ili pak preobilne menstruacije. Znak za uzbunu su i krvarenja između dva ciklusa. Kao simptom može da se javi i nelagodnost prilikom polnog odnosa.
Iako se ova bolest smatra benignom, ona nije do tančina dešifrovana. Pojedine studije ukazuju da žene koje pate od endometrioze imaju veći rizik da im se razvije kancer jajnika. Stoga je praćenje ovog stanja od prekog značaja.
Utiče na plodnost
Endometrioza pogađa žene tokom reproduktivnih godina. Najčešće se dijagnostikuje kod pripadnica nežnijeg pola koje imaju od 25 do 35 godina. Procenjuje se da više od milion žena samo u Americi muče muku sa ovom boljkom. Statistika pokazuje da 20 do 50 odsto žena koje se leče od neplodnost imaju endometriozu, a čak 80 odsto dama koje imaju hronične bolove u predelu karlice mogu da imaju ovu dijagnozu.