Ima li leka za čukljeve? Evo šta kažu fizijatri...
Čukljevi su račun koji nam najčešće stigne zbog višegodišnjeg nošenja visokih potpetica i uskih neudobnih cipela. Kad se pojave, stopala nam više nisu tako lepa, pa ih krijemo u zatvorenoj ili poluzatvorenoj obući.
Međutim, čukljevi nisu samo estetski, već su i zdravstveni problem, naročito kad zabole.
O tome zašto nastaju i kako da ih sprečimo i lečimo pričala je doktorka Jelena Kluz Đurđević, specijalistom fizikalne medicine i rehabilitacije.
- U osnovi problema sa čukljevima najčešće se krije urođeni deformitet stopala u medicini poznat kao metatarsus varus. U tom slučaju geni su krivci za pojavu čukljeva. Čak i kada se deformitet prepozna u najranijem detinjstvu, skoro ga je nemoguće sprečiti. Manifestuje se kao veliki razmak između palca i kažiprsta - objašnjava doktorka Kluz Đurđević.
Izbegavajte neudobnu obuću
- Ove navike guraju palac ka kažiprstu i tada deformitet prerasta u hallux valgus, u narodu poznat kao čukalj. Baš zato je ovaj problem i deset puta češći među ženskom populacijom - ističe ona.
Kad se čukalj pojavi i žena ne odustane od uskih cipela s potpeticom, deformitet se razvija, pa se neretko dešava da palac pređe preko drugog prsta i da se u isto vreme deformišu i zglobovi ostalih prstiju. Problem može i dodatno da se iskomplikuje, te da nastane upalni proces, koji se manifestuje intenzivnim bolovima, crvenilom, otokom, promenama na koži i mogućim infekcijama.
Pravi pristup ovom problemu leži u prevenciji.
- Važno je prepoznati problem već na sistematskom pregledu u uzrastu novorođenčeta i započeti adekvatno lečenje. U prvim mesecima života stopalo je puno hrskavičavih struktura, što mu omogućava mekoću. Podložno je korekciji pomoću masaža i vežbi koje sprovodi fizioterapeut, ili roditelji u slučaju vežbanja kod kuće.
Kako se leče čukljevi
Iako je, naravno, najbolje sprečiti problem, nekad je lečenje ipak neizbežno. Zato je važno da znate kakve sve metode postoje i da se, zavisno od stepena razvijenosti problema, u dogovoru s lekarom opredelite za najprihvatljiviju.
Operativno uklanjanje: Hirurška intervencija zapravo jedina može da reši problem čukljeva u kasnoj fazi. Radi se nekoliko vrsta intervencija – artrodeza, artroplastika ili osteotomija, zavisno od toga koliko je proces napredovao.
Nošenje ortoza: Korektivne ortoze, ili dnevni i noćni silikonski separatori, predstavljaju dodatnu pomoć u rešavanju problema. One drže palac u ispravljenom položaju i sprečavaju napredovanje procesa. Koriste se i u rehabilitaciji posle operacije.
Kinezitejping: Kod ove metode palac se takođe drži u korigovanom položaju. Njena prednost je u tome što je jednostavna i udobna, a s primenom se može započeti u najranijem uzrastu. Ulošci za stopalo pravljeni prema otisku svakako doprinose rasterećenju stopala i redukciji problema.
Boven tehnika: Ova terapija na prirodan način rešava problem čukljeva. Izvodi se nežnim pokretima palčevima i drugim prstima ruku po mišićnom i vezivnom tkivu. Boven dozvoljava telu da postigne ono što je neophodno da bi samo sebe izlečilo.
Refleksologija: Ovo je intenzivna masaža stopala. Pritiskom na skraćene tetive vraća se pravilan položaj prstiju stopala, a promene su vidljive nakon nekoliko tretmana.