Idite na redovne kontrole, sprečite karcinom dojke
Redovni odlasci na kontrole i rano otkrivanje promena, smanjuju rizik od dobijanja tumora dojke na minimum, dok je ranim otkrivanjem genetske predispozicije moguće sprečiti razvoj kancera u 95% slučajeva.
Imajući u vidu da je i do četvrtine maligniteta na dojci nasledno, rano otkrivanje genetskih mutacija koje mogu dovesti do kancera dojke i jajnika, najbolji je način predupređenja razvoja bolesti.
Geni odgovorni za nastanak ova dva oblika tumora su BRCA 1 i BRCA 2, odnosno njihove mutacije. Verovatnoća da se ovakav gen prenese na dete iznosi 50%.
Za genetsko testiranje BRCA mutacija potreban je mali uzorak krvi, odnosno DNK dobijena iz nje, a rezultati su gotovi za 17 dana.
DNK analizom, po prvi put je moguće na vreme saznati da li osoba nosi rizik od naslednog kancera dojki.
Važno je istaći da nosioci mutacije imaju povećan rizik da se i pored uklanjanja tumora sa jedne dojke, on kasnije ponovo javi (ne kao metastaza) na drugoj. Ovakva pojava je kod nenaslednog kancera veoma retka.
Prednost genetskog testiranja za BRCA mutacije
1. Žene sa tumorom dojke mogu imati bolji odgovor na određene tretmane koji su posebno napravljeni za BRCA pozitivne pacijente
2. Žene mogu preduzeti preventivne mere da bi redukovale njihov rizik za tumor dojke ako je njihov test pozitivan za BRCA mutacije (kao što je promena načina života u smislu ishrane, fizičke aktivnosti, redovnih samopregleda, čestih lekarskih kontrola i mamografije)
3. Drugi članovi porodice mogu se testirati na BRCA mutacije (naročito deca koja imaju 50% šanse da naslede genetsku mutaciju koju nosi roditelj)
Faktori rizika:
1. Tumor dojke kod jednog ili više bliskih rođaka (majka, sestra..)
2. Rana pojava tumora dojke kod članova porodice (pre 50-te godine života)
3. Istorija tumora dojke u više od jedne generacije
4. Tumor u obe dojke kod jednog ili više članova porodice
5. Tumor pankreasa u porodici
Da li i kako raditi BRCA 1 ili BRCA 2?
Prema savetima naših genetičara, ukoliko ste se odlučili da radite ovu analizu potrebno je prvo da uradite BRCA 1. Ukoiliko je analiza na BRCA1 imala pozitivan rezulatat, onda se analiza BRCA2 ne radi.
Međutim ukoliko je BRCA 1 negativna, tada se preporučuje da se radi BRCA 2 i to ako pacijent ima pozitivnu porodičnu istoriju ili ako vaš lekar smatra da postoji genetska predispozicija za nastanak.
Ni muški potomci nisu pošteđeni
Mutacija BRCA gena je prenosiva i na muške potomke. Međutim, to ne znači da će oni u toku života razviti rak dojke ili neki drugi tumor sa kojima je BRCA gen povezan, već mogu biti tihi prenosilac ovakvih gena na svoje ženske potomke. Ipak, treba napomenuti da je utvrđena veza između mutacije BRCA gena i dobijanja raka prostate.