Kod privatnog lekara na besplatni pregled
"Dobila sam uput od onkologa krajem maja da uradim mamografiju u Opštoj bolnici u Pančevu. Otišla sam na šalter i šokirala se - zakazali su mi za 20. maj. 2011. godine!" Ovako Vera Rasinov iz Pančeva počinje svoju priču, koja bi ličila na iskustva hiljade odbijenih pacijenata, da ona nije nastavila da se bori za svoje pravo.
"Odmah sam zatražila potvrdu o nemogućnosti pružanja zdravstvene usluge. Sestra na šalteru je bila zgranuta. Otišla sam do zaštitnika prava pacijenata koji mi je rekao da ne zna ko je ovlašćen za tako nešto. Zatim sam otišla do načelnice odeljenja gde se radi mamografija, koja mi ni nakon dugog ubeđivanja nije dala potvrdu, već je zatražila nazad moj uput, precrtala datum 20. maj 2011. i zakazala mi snimanje za 10. jun ove godine u osam sati. Ovo je moje iskustvo i savet pacijentima da se bore za svoja prava", rekla je Vera Ranisav za „Blic“.
Ne plaća se
|
Primer ove pacijentkinje potvrđuje da se upornost ipak isplati, a ovakav stav u potpunosti podržava i direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje Svetlana Vukajlović. Ona ističe da je ova mogućnost i uvedena da bi se sprečila manipulacija pacijentima.
Lekari, naime, odbijaju da daju potvrde o nemogućnosti pružanja zdravstvenih usluga u roku od mesec dana za procedure i preglede za koje ne postoji zvanična lista čekanja! Ova odluka koju je RZZO doneo u julu prošle godine nailazi na otpor u zdravstvenim ustanovama, pa pacijenti najčešće odu i plate privatnom sektoru pregled interniste, laboratorijske analize ili pregled ultrazvukom.
Trudnicama vraćaju novac
Zahtev za povraćaj sredstava podnose u matičnoj filijali RZZO. Potreban im je uput izabranog lekara, račun plaćenih troškova i fotokopija zdravstvene knjižice. |
Republički zavod za zdravstveno osiguranje (RZZO) jasno je prošle godine propisao da sve dijagnostičke procedure i konsultativno-specijalistički pregledi za koje ne postoji zvanična lista čekanja moraju da se pruže u roku od 30 dana. Ako to ustanova ne može da pruži, dužna je da izda zvaničnu potvrdu s kojom pacijent kasnije refundira uslugu koja mu je pružena u privatnom sektoru.
Mogućnost refundacije postoji za zdravstvene usluge kao što su laboratorijske analize, rendgen, ultrazvučni i drugi pregledi, medicinska rehabilitacija i drugi specijalistički i dijagnostički pregledi. Ovo ne važi za zdravstvene usluge za koje je propisano utvrđivanje lista čekanja kao što su magnetna rezonanca, koronarografija srca, bajpas, implantacija veštačkih valvula, ugradnja endoproteza kuka i kolena, operacija katarakte sa ugradnjom sočiva... Takođe, izuzetak su i redovni kontrolni pregledi na tri, četiri, šest meseci, godinu dana...
Iako su ova obaveštenje istaknuta na vidnim mestima u zdravstvenim ustanovama, pacijenti ne koriste dovoljno ovo pravo, ali i kad probaju nailaze na otpor zdravstvenih radnika.
"Dešavalo se da pacijentima zakazuju pregled ultrazvukom za čak šest meseci, uz napomenu da ako plate može odmah. To ne dolazi u obzir jer tu uslugu RZZO svakako plaća zdravstvenim ustanovama", kaže Svetlana Vukajlović za list "Blic“.
Nakon što se pacijentu izda potvrda da ustanova zaista ne može da mu pruži uslugu (obrazac PZ), a zatim tu uslugu dobije u privatnoj ordinaciji, da bi refundirao svoj novac treba da u matičnoj filijali RZZO podnese zahtev za refundaciju na obrascu REF1 koji se dobija u filijali. Uz zahtev se prilaže potvrda o nemogućnosti pružanja usluge (obrazac PZ) i kompletna medicinska i računska dokumentacija. Ukoliko filijala utvrdi da je zahtev za refundaciju osnovan, novac će osiguraniku biti vraćen u visini stvarnih troškova.
U slučaju da zdravstvena ustanova odbija da izda potvrdu o nemogućnosti pružanja zdravstvene usluge, osiguranik može da podnese pismeni zahtev za izdavanje potvrde u pisarnici zdravstvene ustanove. Ukoliko to nije moguće, pismeni zahtev može poslati preporučenom poštom sa svojim imenom, prezimenom i adresom, nazivom zdravstvene ustanove u kojoj je izdat lekarski uput i datum izdavanja uputa, nazivom ustanove u koju je upućen, kao i razlog upućivanja i datum javljanja u zdravstvenu ustanovu.
Novine u zdravstvu |