Vakcina protiv raka dojke: Uskoro test na ženama
Nedavno je razvijena revolucionarna vakcina koja bi mogla da spreči, ali i leči rak dojke. Počeće da se testira na ženama već početkom sledeće godine, a naučnici se nadaju da bi mogla biti učinkovita u borbi protiv 70 odsto tumora.
Dr.Vinsent Toj, koji je stvorio vakcinu, kaže: "Verujemo da će se ova vakcina jednog dana koristiti u sprečavanju raka dojke kod odraslih žena na isti način na koji vakcinišemo decu protiv dečjih bolesti."
Naučnici se nadaju da bi način na koji je nastalo ova vakcina mogla biti od koristi i za lečenje drugih vrsta raka. Lek, naime, ciljano deluje na protein koji se zove alpha lactalbumin, a koji se nalazi u dojkama zahvaćenim tumorom. Vakcina jača imunitet i tera ga da uništava protein kad se pojavi i na taj način sprečava formiranje tumora. Osim toga, tera i osnaženi imunološki sustav da deluje na već postojeći tumor tako što ga smanjuje.
Lek je testiran na pacovima i kod njih se pokazao uspešnom metodom lečenja i prevencije. Dr. Toj, koji je stručnjak za imunitet, a radi u Klinici Klivlend, kaže da su rezultati bili neverovatni: "Zaista verujemo da je rak dojke bolest koja se u potpunosti može sprečiti."
Istraživanja koja su se bavila vakcinama protiv raka do sada su bila uglavnom neuspešna, a naučnici su najviše strahovali da će zdravo tkivo biti uništeno zajedno sa tumorima. Ali ovaj lek ciljano deluje samo na protein, tj. samo na obolele ćelije.
Jedini problem je što se protein alpha lactalbumin nalazi i u grudima zdravih žena koje doje, zato žena koja u mladosti primi vakcinu neće moći da doji kad rodi, ali to neće uticati na njene reproduktivne sposobnosti.
Pronalaženje sličnih proteina koji uzrokuju druge vrste raka, poput raka debelog creva ili prostate, može dovesti i do pronalaženja vakcine za te vrste raka. Dr. Toj se nada da će već početkom godine sprovesti ispitivanja na ženama koje su obolele od raka dojke, ali i na onima koje imaju slučajeve raka dojke u porodici.
Ispitivanja će se baviti time koliko su vakcine sigurne i kolike doze su potrebne, ali treba da prođe desetak godina da lek eventualno dođe na tržište.
Dr. Josef Krov, direktor Breast Centra na Klinici Klivlend, kaže: "Dr. Toj nije stručnjak za rak dojke, već imunolog, tako da je njegov pristup potpuno drugačiji, on se koncentrisao na napadanje tumora pre nego se on uopšte razvije. To je jednostavan koncept, ali se njime niko dosad nije bavio."