Šećer loš za masti u krvi
Prema najnovijem izveštaju, konzumiranje šećera dostići će 176 miliona tona na globalnom nivou do 2015. godine, što je za 20 odsto više nego što se procenjuje za ovu godinu. Taj podatak je dosta uznemirujući obzirom da se šećer dovodi u vezu sa srčanim oboljenjima, prenosi Glas Amerike.
Od 1900. godine do danas korišćenje šećera na globalnom nivou povećano je sa 11 miliona tona na oko 145 miliona tona, a to stručnjaci objašnjavaju porastom populacije i boljim ekonomskom statusom.
Šećer, koji je nekada bio redak dodatak jelima, sada je postao neizbežan sastojak, a kukuruzni sirup sa visokom koncentracijom fruktoze i drugi oblici šećera dodaju se prerađenoj hrani i brojnim napicima.
Sprovedena studija u istraživanje je uključila i šećer koji ljudi stavljaju u kafu.
Brojke, koje verovatno raduju industriju šećera, ukazuju na veliku štetnost šećera za srce.
Doktorka Mirijam Vos i medicinska sestra Džin Velš sa Univerziteta Imori sarađivale su na istraživanju koje je pokazalo da unošenje velike količine šećera može da dovede do povećanja nivoa masti u krvi što povećava opasnost od kardiovaskularnih oboljenja.
"Isto kao što konzumiranje masne hrane dovodi do porasta nivoa triglicerida, tako i šećer utiče na masti u organizmu", objašnjava dr Vos.
Vodite računa o šećeru koji konzumirate
Ljudima koji žele da izbegnu srčane probleme stručnjaci preporučuju da trebalo bi da vode računa koliko se šećera nalazi u njihovoj ishrani i da ga na osnovu toga smanje na optimalni nivo. Američko udruženje kardiologa ženama preporučuje da dnevno unose do 100 kalorija šećera, a muškarcima ne više od 150 kalorija. |
Za istraživanje, koje je trajalo šest godina, upotrebljeni su podaci američke vlade o ishrani i praćen je nivo masnoće u krvi kod 6.000 odraslih osoba koje su bile podeljene u pet grupa, u zavisnosti od dnevne količine šećera koju su unosili.
"Grupa koja je konzumirala najviše šećera, unosila je u proseku 46 kašičica šećera, a grupa koja je konzumirala najmanje unosila je prosečno tri kašičice na dan", kaže Džin Velš.
Doktorka Vos dodaje da su zaključili da oni koji uzimaju dosta šećera imaju više rizičnih faktora za kardiovaskularna oboljenja. Studija je takođe pokazala da unošenje velike količine šećera negativno utiče na nivo dobrog holesterola u krvi koji je dobar za srce.
"Jedan vrlo zanimljiv podatak iz ovog istraživanja je da sa povećanjem unošenja šećera raste broj triglicerida, dok se dobar holesterol smanjuje", kaže dr Vos.
Naučnici su otkrili da je nivo dobrog holesterola kod onih koji su konzumirali najviše šećera bio za 20 odsto niži od dobrog holesterola kod osoba koje su unosile najmanju količinu šećera.