Zeleni čuvar zdravlja
Zimu bez kupusa retko ko može da zamisli. Svež, ukiseljen, kao salata, podvarak ili sarma, kupus je sastavni deo srpske kuhinje od davnina. Na pijacama i u prodavnicama može se naći mnogo različitih vrsta - zeleni, crveni, savoj, kineski kupus. Svim vrstama zajednička je mala kalorijska vrednost i bogatstvo vitaminom C, koji povoljno deluje na jačanje imuniteta. Dovoljna je samo šolja iseckanog kupusa da bi se zadovoljile dnevne potrebe organizma.
Pošto je bogat vodom i biljnim vlaknima, posebno se preporučuje osobama sa viškom kilograma i onima koji imaju problema sa varenjem, jer kupus je namirnica male energetske vrednosti, u 100 grama ima samo 25 kalorija. Da bi se uspostavio dobar rad creva, dovoljno je uzimati dve do tri kašike rasola pre svakog obroka.
S druge strane, topla supa od kupusa olakšava iskašljavanje i smiruje nadraženost dušnika. Za malokrvne osobe preporučuje se sirov kupus ili kuvan na pari, jer sadrži obilje neophodnih mineralnih materija i vitamina.
Neka istraživanja pokazuju da žene koje tri puta nedeljno na meniju imaju salatu od kupusa, za 70 odsto smanjuju rizik za dobijanje raka dojke u odnosu na one koje ovo povrće ne jedu ili ga koriste u malim količinama.
Dobar kupus je onaj koji nema velika rebra, a tanki listovi su mu savijeni u tvrdu glavicu. Dugotrajnim kuvanjem značajno se smanjuje nutritivna vrednost ove namirnice. Da bi se to sprečilo, prilikom kuvanja kupus treba staviti u vruću umesto u hladnu vodu. Kuvani kupus, sladak i kiseo, teško se vari. Sirov kupus želudac preradi za dva, a kuvani za četiri sata.
Listovi kupusa stavljaju se na opekotine, rane, čireve, a sumpor u ovoj namirnici pomaže kod reumatizma. Ako se listovi koriste za obloge, trebalo bi ih dobro oprati, iseći jake žile i izgnječiti oklagijom ili flašom da budu svuda jednako ravni, potom ih natopiti tri sata u tropostotni rastvor borne kiseline, pa priviti na bolno mesto. Preko lista staviti gazu, fiksirati i ostaviti oblog da deluje oko 12 sati. Po potrebi, oblog može da se zameni novim.
Na bolna mesta nakon ujeda insekata, upaljene vene i čireve stavljaju se, osim listova, i oblozi od rasola. Čim se takav oblog ugreje, treba ga promeniti.