"Sprajt" protiv kamena u bubregu
Neka dijetalna bezalkoholna pića potencijalno mogu da deluju protiv najčešćeg oblika kamena u bubregu, zaključili su američki stručjnaci iz Masačusetske opšte bolnice u Bostonu.
Oni su utvrdili da dijetalne verzije popularnih pića s ukusom citrusa, kao što su "7 ap", "sankist orindž", "sprajt", "freska" i pivo od đumbira "kanada draj", imaju visoke vrednosti jedinjenja citrat, za koje se zna da može da spreči formiranje kalcijumsko-oksalatnog kamena u bubregu, preneo je Rojters.
Kamenje u bubregu nastaje kada urin sadrži višak materija iz kojih mogu da nastanu kristalne strukture - kao što su kalcijum, mokraćna kiselina i jedinjenja zvana oksalati.
Većina bubrežnog kamenja je na bazi kalcijuma, obično u kombinaciji s oksalatima.
|
Pre deset godina jedno istraživanje je pokazalo da obična, domaća limunada, pomaže da se poveća nivo citrata u urinu pa neki lekari preporučuju svojim pacijentima sklonim kamenu u bubregu terapiju limunadom, iako ona još zvanično nije prihvaćena.
Bostonsko istraživanje je imalo za cilj da utvrdi da li i neka industrijska pića imaju sličan sadržaj citrata kao domaća limunada. Utvrđeno je da ih navedeni napici imaju čak i više nego kućna verzija limunade, dok tamna, "kola" pića imaju malo ili nimalo citrata.
Dr Ejsner i njegove kolege sada pokusavaju da odgovore na pitanje da li "sprajt" i slični napici zaista mogu da spreče stvaranje kamena u bubregu. Za dijet varijantu su se odlučili da bi se izbegao visok nivo šećera i kalorija, koji sadrže standardne verzije tih bezalkoholnih napitaka.