Od danas odabir pacijenata za kubanske vakcine
U tri zdravstvene ustanove u Srbiji - Klinici za pulmologiju Kliničkog centra Srbije, KBC Bežanijska kosa i Institutu za pluće bolesti u Sremskoj Kamenici danas počinje testiranje kubanske vakcine "Cimavax EFG" i odabir pacijenata sa karcinomom pluća koji će ih primiti.
- Od ponedeljka svi zainteresovani pacijenti mogu da se jave tim bolnicama i tako započnu proceduru. Izaći ćemo u susret svima koji žele i ispunjavaju uslove da dobiju vakcine, rekao je ministar zdravlja Zoran Lončar i naglasio da je dobra vest što se na Kubi pokazalo da ta vakcina u terminalnoj fazi produžava život od dve do pet godina.
Vakcine besplatne
Lončar je istakao da će vakcine biti apsolutno besplatne i na dobrovoljnoj bazi, i da nema razloga da se bilo kome nudi novac za njih. On je naglasio da je najteži korak bilo da vakcina stigne u Srbiju, odnosno da se potpiše ugovor.
Kubanske vakcine stigle su u petak u Srbiju.
Lek će biti primenjivan na pacijentima koji imaju četvrti stadijum bolesti, za koji se prognozira još šest meseci života.
U Srbiji godišnje od karcinoma pluća oboli 6.000 ljudi, a kod 1.100 njih se utvrdi četvrta faza te bolesti.
Memorandum između Instituta CIMAB i Instituta "Torlak" o nabavci 1,68 jedinica leka, koji se koristi u terapiji kod obolelih od karcinoma pluća, potpisan je u oktobru 2015.
Na taj način je realizovan dogovor koji je postignut u maju prilikom posete delegacije Srbije Kubi, koju je predvodio predsednik Srbije Tomislav Nikolić, a u kojoj je bio i ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Kako radi vakcina
Kubanska vakcina karcinom pluća pretvara u hroničnu bolest, a kada je reč o eventualnim kontraindikacijama, to su posledice kao i kod svih drugih vakcina - povišena temperatura, groznica, crvenilo.
Obezbeđene količine leka su dovoljne za sprovođenje kompletne terapije za 30 obolelih, koja će se u našoj zemlji koristiti kao klinička studija, jer lek još nije registrovan u Srbiji, niti u EU ali se očekuje da bude registrovan naredne godine.
Lončar je na predstavljanju vakcine rekao da se u narednih 10 do 15 dana, kad prođe period testiranja i odabira pacijenata, očekuje dolazak lekara sa Kube, koji će pratiti pacijente i primenu vakcina "Cimavax EFG".
- Svaki pacijent koji započne terapiju sada, primaće vakcinu dve godine. Ona je namenjena pacijentima u terminalnoj fazi - što znači da im je ostalo oko šest meseci života, a ova terapija produžava život obolelih za dve do pet godina, naglasio je Lončar.