Srbi na operacijama srca u Turskoj od kraja maja
Ovih dana oko 3.400 pacijenata s liste čekanja za operacije na srcu dobiće dopis o mogućnostima lečenja u inostranstvu ili privatnim klinikama, piše "Politika".
Ove nedelje svim pacijentima s liste čekanja za operacije na srcu biće poslat dopis o mogućnostima rešenja njihovog zdravstvenog problema. Oni mogu da se opredele za operaciju na srcu u Turskoj ili u privatnom kliničko-bolničkom centru u Beogradu, kao što mogu da se odluče da ostanu na sadašnjim listama i čekaju na red u državnim bolnicama.
Direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje Svetlana Vukajlović objašnjava da svaki osiguranik može da se opredeli kako želi i proceni da je za njega najbolje.
Ovaj potez usledio je posle donošenja dopuna Pravilnika o uslovima i načinu upućivanja osiguranih lica na lečenje u inostranstvo, koje je Vlada Srbije usvojila u petak, a on omogućava slanje u inostranstvo pacijenata koji se nalaze na listama čekanja za operaciju srca.
Svetlana Vukajlović kaže da sada oko 3.400 osiguranika čeka operaciju na srcu.
Na njihove adrese, uz dopis, stići će i informacije o uslovima lečenja u bolnici u Istanbulu. Operacija na srcu u ovoj klinici RZZO će maksimalno koštati 4.700 evra, što uključuje sve troškove lečenja i boravka u inostranstvu. U taj iznos su uključeni i troškovi za pratioca, koji će boraviti s pacijentom u bolnici, a ne u hotelu.
Na pitanje kako su u RZZO-u razrešili problem neslaganja naših kardiohirurga s predlogom da se naši pacijenti upućuju na lečenje u inostranstvo, direktorka Fonda kaže da je to učinjeno kroz razgovore sa svim direktorima instituta u kojima se rade operacije na srcu.
Složili su se da za rešenje problema srčanih pacijenata u ovom času nema nijedne druge varijante.
"Niko od njih nije imao drugo rešenje da ponudi, a nismo mogli da dozvolimo da nam ljudi s liste umiru čekajući na operacije. Nema razloga za protivljenje ovakvom rešenju, jer ne postoji druga opcija za ove bolesnike, koji imaju pravo na ravnopravnost u lečenju. Ako za bolesnika na dijalizi godišnje plaćamo lečenje 10.000 evra ili za osobe sa leukemijom 35.000 evra, onda i pacijenti sa srčanim problemima zaslužuju da im se ponudi mogućnost da reše svoj zdravstveni problem", kaže Vukajlovićeva.
Teško je precizirati kada bi prvi pacijenti mogli da krenu na operacije u inostranstvo, ali Svetlana Vukajlović procenjuje da bi to moglo da bude krajem maja: ove nedelje se dopisi šalju, sledeće se očekuju prvi odgovori, a RZZO će ubrzati procedure, koje je neophodno uraditi pre polaska na put.