Pet pravila za letovanje tokom menstruacije
Jedan od najgorih načina da ženi počne dugoočekivano letovanje je da menstruacija pristigne baš na moru. Ovaj scenario se svakoj ženi desio makar jednom u životu, i one znaju koliko to može da pokvari letovanje. Letovanje ne mora da bude i uništeno ukoliko se pridržavate sledećih pravila, koja savetuju ginekolozi.
Kupanje i menstruacija - Ako žena ima uredan ciklus i blaga krvarenja, može da se kupa već prvog dana, ali umereno, kratko i uz tampon. Tampon treba promeniti posle svakog izlaska iz vode.
Ako su krvarenja jača i obilnija, preporučuje se da se sa kupanjem sačeka dan-dva. Kupanje u bazenima sa toplom vodom može dodatno da pojača krvarenje.
Sunčanje i menstruacija - Sunčanje u najtoplijem delu dana i sedenje na vrućem kamenju ili pesku nikako nije preporučljivo tokom menstruacije. Sunčanje je dozvoljeno jedino u kasnim popodnevnim satima, kada je sunce slabije. Treba napomenuti, da je sunčanje dozvoljeno samo ako je menstruacija slabijeg intenziteta.
Žene sa nepravilnim i jakim krvarenjima trebalo bi da potpuno izbegavaju boravak na direktnom suncu.
Vaginalete posle letovanja - Kada se vratite sa mora/reke/jezera preporučuje se upotreba vaginaleta s probiotikom radi normalizacije vaginalne flore. U slučaju pojave promenjenog, obilnijeg sekreta, praćenog svrabom, peckanjem ili neprijatnim mirisom obavezno treba otići kod ginekologa.
Promena sredine može da poremeti ciklus, a kupanje, mokar kupaći kostim i sedenje na javnim površinama u vkažnim gaćicama može da izove upalu, gljivična ili bakterijska obolenja koja treba lečiti.
Odložiti menstruaciju ili ne? - Ginekolozi smatraju da se metoda odlaganja menstruacije zbog letovanja može preporučiti samo u izuzetnim slučajevima. Kod žena koje redovno koriste oralnu hormonsku kontracepciju (antibebi pilule) to je izvodljivije, dok je ženama sa prirodnim menstrualnim ciklusom potrebno da više dana uzimaju tablete radi nadoknađivanja hormona, kako ne bi došlo do krvarenja.
Uticaj hladne ili tople vode - Hladna voda uopšte može da naškodi ženskim polnim organima u vidu prehlade i upale jajnika, kao i aktiviranja bola na mestu ranije postojeće upale, a pogoduje i urinarnim infekcijama.
S druge strane, topla voda izaziva vazodilataciju - širenje krvnih sudova u celom telu, pa tako i u materici, što za posledicu može da ima obilnije krvarenje.