Zaboleo vas je zub na odmoru? Evo kako da otklonite bol!
Ako vas zaboli zub na odmoru, usta odmah isperite slanom vodom, a to može da bude i čisto more ili čajem od kadulje. Pomaže i komadić zgnječenog belog luka na zubu.
Ako krećete na put znajući da na nekom zubu imate "samo" karijes, morate da znate da to mesto može da vas zaboli dok budete jeli slatko.
U tom slučaju, upotrebite običnu kuhinjsku so rastopljenu u čaši vode.
- Njome jednostavno isperite usta. Ovaj kućni preparat prilično je uspešan, ali kratkog je daha pa zato što pre posetite stomatologa - navodi stomatolog Vesna Furtinger.
S obzirom na to da tokom godišnjeg odmora najčešće posećujemo Jadran, imajte na umu da je more dovoljno čisto da, umesto kuhinjske soli, usta možete da isperete i morskom vodom koja, osim smirivanje zubobolje, blagotvorno deluje i na desni.
Čaj od koprive ima
antibakterijsko dejstvo
Listovi koprive bogati su magnezijumom, a neka istraživanja pokazuju da čaj od koprive deluje antibakterijski i protivupalno. Delotvornost koprive pojačaćete ako joj dodate borovnicu. Zato, dok kupujete proizvode za higijenu i zdravlje zuba, svakako birajte one na bazi koprive.
Naročito je korisna žalfija, čija je primena u kućnoj apoteci nezaobilazna. Ako vas zubno meso često boli, ili krvari, ili se povlači, žalfija će pomoći.
Budući da ima antibakterijsko, antigljivično i antiseptičko dejstvo, koristi se i u lečenju neprijatnog zadaha, problema s karijesom i upaljenim desnima.
Odličan je izbor za održavanje higijene usne šupljine, a čaj od žalfije efikasan je kao neke zubne paste. Ako imate takvih problema, izgrgoljajte čaj. Za pripremu vam je potrebno dve do tri čajne kašike sušene žalfije. Prelijte ih sa 2 decilitra vruće vode i pustite da odstoji 10 minuta, nakon čega je spreman za ispiranje.
Protivupalno dejstvo ima i kamilica, a beli luk ima svojstva analgetika i anestetika pa je idealan kod iznenadne i jake zubobolje.
Stavite komadić zgnječenog belog luka na bolan zub i osetićete trenutno olakšanje. I ulje belog lua je čudesan lek za zubobolju. Stavite ga na bolno mesto i ublažićete nelagodu na neko vreme. Kad ponovno osetite bol, opet ga nanesite, ali svakako što pre posetite stomatologa.
Ali, to nije jedini lek za zubobolju koji možete da pronađete u kuhinji. Karanfilić takođe ima antiseptičko i analgetsko dejstvo - zdrobite ga, pomešajte s malo jestivog ulja i utrljajte na bolno mesto.
Pročitajte još:
* Oslobodite se bolova u leđima - preko noći
* Domaći lek koji čuva srce, jača imunitet...
Možete ga kombinovati i s jabukovim sirćetom. Usitnite karanfilić i pomešajte ga sa sirćetom, pa utrljajte na upaljeni zub. Držite 30 sekundi, pa ispljunite. Ponovite, ako je potrebno.
Ali, nemojte se oslanjati na kućne preparate i ne dozvolite da vas uhvati noć jer tada mnoga manja mesta nemaju dežurnu stomatološku službu, kaže Furtinger.
Ako putujete u inostranstvo, pre odlaska posetite stomatologa, naročito ako znate da nemate sve zdrave zube. Imajte na umu da su stomatološke usluge tamo izuzetno skupe.
Trenutno rešenje: Komadić đumbira stavite na bolan zub
Naučno je dokazano da đumbir ima protivupalno dejstvo. Stručnjaci su otkrili da sadrži moćno jedinjenje pod nazivom ‘gingerols’ koje sprečava proizvodnju hormona koji stvaraju osećanje bola. Uzmite koren đumbira. Odsecite i ogulite komadić, pa ga stavite na vrh bolnog zuba i zagrizite. Bol bi se trebalo vrlo brzo da se smiri.