Zelje: Tako mnogo zdravlja u jednom listu
Dokazano je da zelje pozitivno utiče na srce, raspoloženje, imunitet, stvaranje crvenih krvnih zrnaca, na izgradnju kostiju i rad mišića.
Ukusno i zdravo zelje bitan je deo prolećne ishrane, samoniklo raste u čitavoj Evropi, a posebno je rasprostranjeno u brdskim i hladnim predelima gde slabije uspeva drugo povrće. Prastanovnici Starog kontinenta koristili su divlje zelje u ishrani, Grci su ga konzumirali još u 4. veku p.n.e, Rimljani dva veka kasnije, dok su Stari Sloveni otkrili postupak kiseljenja zelja i kupusa koji se praktikuje do danas.
Ova zeljasta biljka je uz koprivu vekovima tretirana kao "hrana za siromašne", uprkos tome što obiluje hranljivim sastojcima. Lekovita svojstva zelja bila su poznata i Kinezima, zato su zidarima Kineskog zida u porcije sa pirinčem dodavali zelje da bi imali više snage i bili otporniji na bolesti. Takođe, ova biljka se posebno preporučivala dojiljama i alkoholičarima.
Slavni moreplovci Džejms Kuk i Kolumbo su posadi odredili da svakodnevno jede kiselo zelje kako bi poboljšali imunitet, a sveže listove koristili su za lečenje opekotina, upala i infekcija na koži, svraba i uboda insekata. Dokazano je da zelje pozitivno utiče na srce, raspoloženje, imunitet, stvaranje crvenih krvnih zrnaca, na izgradnju kostiju i rad mišića. Ono smiruje nerve, aktivira moždane procese, otklanja nemir i nervozu, snižava holesterol, pomaže kod reume i upale vena.
Čorba od zelja
Potrebno je: 2 veze zelja, 100 g suvog mesa, praziluk, kašika kisele pavlake, 2 kašike maslinovog ulja, kašičica suvih začina, so i biber.
Iseckajte praziluk na kolutove i izdinstajte ga desetak minuta na maslinovom ulju sa suvim mesom. Zelje dobro operite, odstranite drške, a lišće iseckajte sitno i stavite u lonac zajedno sa prazilukom i mesom. Nalijte 1 l vode i kuvajte na umerenoj temperaturi. Sačekajte da provri, kuvajte još 5 minuta, zatim procedite čorbu i sve sastojke sameljite u blenderu, pa vratite u lonac. Dobro promešajte, dodajte suve začine, so i biber po ukusu i na kraju umešajte pavlaku. Servirajte toplo.
S obzirom na to da ne goji, nutricionisti ga preporučuju svima koji drže dijetu. Iako ima malo kalorija, ovo zeleno povrće sadrži mnogo vitamina (pre svega C) i obilje minerala (gvožđa, kalijuma, fosfora, kalcijuma).
100 grama svežeg zelja sadrži: 22 kalorije, 83 g vode, 1,8 g ugljenih hidrata, 2 g proteina, 0,7 g masti, 0,8 g celuloze, 48 mg vitamina C, 0,4 mg vitamina B3, 0,17 mkg vitamina B5, 03 mg magnezijuma, 18 mg natrijuma, 2,4 mg gvožđa, 43 mg fosfora, 50 mg kalcijuma, 290 mg kalijuma.
Mlado zelje je mnogo ukusnije nego starije, koje pod uticajem sunca dobija gorčinu. Kada berete divlje zelje, birajte neoštećene unutrašnje listove, a pre upotrebe ih dobro operite pod mlazom vode.