Vakcina protiv raka kože daje dobre rezultate
Vakcina protiv tumora kože, koju isprobavaju američki naučnici, pokazala je ohrabrujuće rezultate u prvim ispitivanjima. U eksperimentalnoj fazi, lekari su vakcinisali tri pacijenta sa rakom kože, koji su već primali terapiju.
Kod prvog pacijenta rast tumora je zaustavljen, kod drugoga su i dalje postojale ćelije tumora, ali su prestale da se šire. Kod trećeg pacijenta došlo je do "remisije" - tumori su se znatno smanjili, da bi se posle nekoliko meseci vratili na prvobitnu veličinu.
Naučnici kombinuju dva najefikasnija pristupa u lečenju raka - imunoterapiju i personalizovani pristup. To znači da su napravljene terapeutske vakcine po meri pacijenta, jer se cilja na određene genetičke anomalije u tumoru.
Uprkos tome što je reč o važnom otkriću, naučnici upozoravaju da je lek još u ranoj fazi razvoja i testiranja. Svaki tumor je priča za sebe, što je jedan od razloga zbog kojih ga je teško lečiti.
Na mutirane gene koji utiču na nekontrolisani rast tumora može se ciljati imunoterapijom koja bolest drži po kontrolom, ustanovili su naučnici sa holandskog Instituta za tumore i njihove kolege sa Medicinskog fakulteta u Vašingtonu.
Ako se vakcina pokaže kao uspešna, lekari nameravaju da je koriste i u lečenju melanoma, raka dojke, jajnika, kolorektalnog karcinoma i raka pluća.